Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Górki czechowskie. Powstaje społeczna koncepcja ich zagospodarowania

Małgorzata Szlachetka
Małgorzata Genca
Informacja o tym, że trwają prace nad społeczną koncepcją zagospodarowania górek czechowskich, została ujawniona w czasie piątkowej konferencji naukowej w ratuszu. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Obrony Górek Czechowskich (reprezentuje przeciwników zabudowy dawnego poligonu). Tematem były górki czechowskie jako „element miejskiego ekosystemu Lublina”.

Społeczna koncepcja dla górek czechowskich ma być gotowa do końca września. - O jej przygotowanie zostałem poproszony przez Stowarzyszenie Obrony Górek Czechowskich. Chcemy pokazać pewną alternatywę dla tego miejsca, tak jak to było ze społeczną koncepcją dla Podzamcza - mówi lubelski architekt Bolesław Stelmach z pracowni Stelmach i Partnerzy.

Przypomnijmy, że górki czechowskie to 105 ha, których aktualnym właścicielem jest spółka TBV Investment należąca do grupy TBV. Ratusz informuje, że deweloper zapowiadał przedstawienie do końca czerwca pisemnej deklaracji o tym, co chce robić z górkami.

Propozycja właściciela terenu zostanie wzięta pod uwagę przez Urząd Miasta Lublin w czasie już rozpoczętych prac nad projektem zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Aktualny plan dopuszcza zabudowę 30 proc. górek czechowskich. Tymczasem mieszkańcy Czechowa, którzy zorganizowali protest m.in. w internecie, uważają, że górki w ogóle nie powinny być zabudowane, bo to będzie równoznaczne ze zniszczeniem enklawy zieleni w tej dzielnicy. - Po piątkowej konferencji dysponujemy wiedzą na temat unikalnych walorów przyrodniczych tego terenu - komentuje Konrad Szewczyk, rzecznik Stowarzyszenia Obrony Górek Czechowskich.

- W najbliższych dniach wystąpimy jeszcze do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin o inwentaryzację górek czechowskich - dodaje przedstawiciel stowarzyszenia.

- Czy rozmawiali już Państwo z właścicielami górek czechowskich? - pytamy. - Z przedstawicielem TBV, który był na konferencji, wymieniliśmy się wizytówkami, ale na etapie tworzenia miejscowego planu zagospodarowania partnerem jest dla nas miasto - tłumaczy Konrad Szewczyk.

Co na to ratusz? - Chcemy, żeby to, w jaki sposób górki zostaną zabudowane wynikało z pewnego kompromisu między właścicielami terenu i stroną społeczną - podkreśla Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. - Czekamy na propozycje TBV, ale będziemy też wsłuchiwać się w głosy mieszkańców - dodaje.

ZOBACZ TEŻ:

Wyścig kaczek w Lublinie. Zbierali pieniądze charytatywnie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Lubelskie: Przegląd wydarzeń tygodnia (ZDJĘCIA)
Miss Polski Lubelszczyzny i Miss Polski Lubelszczyzny Nastolatek [ZDJĘCIA, WIDEO]
Zakład Zagospodarowania Odpadów w Rokitnie. Inwestycja na półmetku (ZDJĘCIA)
Ku przestrodze: 26 wypadków i setka nietrzeźwych kierowców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto