Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorąco! Jak przetrwać upały? Instrukcja obsługi dla dojrzałych ludzi (GALERIA)

Redakcja
Ostrożnie z chłodzeniem ciała i ciemnymi ubraniami. Jak co roku, w gorące dni kurtyny wodne ustawione przez MPWiK pomagają mieszkańcom przetrwać upały. W dni powszednie kurtyny chłodzą nas w następujących miejscach Lublina: obok Ratusza, przy Centrum Kultury, na ścieżce rowerowej prowadzącej nad Zalew Zemborzycki przy al. Piłsudskiego, na ul. Zana przy centrum E.Leclerc, na miasteczku akademickim oraz na placu Litewskim. 
- Lokalizacje kurtyn na bieżąco uzgadniane są przez MPWiK z miejskimi instytucjami i organizatorami imprez. W weekendy kurtyny wodne udostępniane są m.in. na festyny, koncerty, imprezy sportowe, kulturalne czy osiedlowe pikniki - informuje Magdalena Bożko, rzecznik spółki. 
W Lublinie wiele osób chłodzi się przy fontannie na placu Litewskim. Inni nad zalewem. Lekarze zwracają uwagę, aby nie wchodzić do zimnej wody zbyt gwałtownie. 
- Zimna kąpiel dla rozgrzanego organizmu przy upale może skończyć się szokiem. Tak samo po wysiłku fizycznym nie polecam otwierać wszystkich okien i robić przeciągów w domu, bo się szybko przewiejemy i zachorujemy - podpowiada lek. med. Małgorzata Stokowska-Wojda. 
Również odzież noszona w upały ma wpływ na nasze samopoczucie. Styliści podkreślają, że najlepiej wybierać materiały lekkie i naturalne, jak np. bawełna, wiskoza, jedwab, bawełna z bambusem i inne ekologiczne ubrania. - Luźna odzież zapewnia nam przewiewność. Obcisła odzież w upalne dni powoduje dyskomfort, otarcia i zaczerwienienia - wyjaśnia Marta Zalega, stylistka. 
Nie bez znaczenia jest też dobór kolorów. 
Czarny przyciąga słońce, a to sprawia, że będzie nam jeszcze bardziej gorąco. 
- Latem warto wybierać kolory jasne: biały, beże, pastele, które pięknie odbijają światło - mówi Zalega. 
Przypomina jednocześnie o ubiorze do pracy. 
- Trzeba znalezć kompromis pomiędzy wysoką temeraturą a dress codem. Zwracajmy uwagę na to, jak ubieramy się do pracy. Zadbajmy o to, aby spódniczki nie były za krótkie czy dekolty zbyt głębokie. Odpadają sukienki i topy na ramiączkach. Ramiona powinny być zakryte - podpowiada stylistka.
Ostrożnie z chłodzeniem ciała i ciemnymi ubraniami. Jak co roku, w gorące dni kurtyny wodne ustawione przez MPWiK pomagają mieszkańcom przetrwać upały. W dni powszednie kurtyny chłodzą nas w następujących miejscach Lublina: obok Ratusza, przy Centrum Kultury, na ścieżce rowerowej prowadzącej nad Zalew Zemborzycki przy al. Piłsudskiego, na ul. Zana przy centrum E.Leclerc, na miasteczku akademickim oraz na placu Litewskim. - Lokalizacje kurtyn na bieżąco uzgadniane są przez MPWiK z miejskimi instytucjami i organizatorami imprez. W weekendy kurtyny wodne udostępniane są m.in. na festyny, koncerty, imprezy sportowe, kulturalne czy osiedlowe pikniki - informuje Magdalena Bożko, rzecznik spółki. W Lublinie wiele osób chłodzi się przy fontannie na placu Litewskim. Inni nad zalewem. Lekarze zwracają uwagę, aby nie wchodzić do zimnej wody zbyt gwałtownie. - Zimna kąpiel dla rozgrzanego organizmu przy upale może skończyć się szokiem. Tak samo po wysiłku fizycznym nie polecam otwierać wszystkich okien i robić przeciągów w domu, bo się szybko przewiejemy i zachorujemy - podpowiada lek. med. Małgorzata Stokowska-Wojda. Również odzież noszona w upały ma wpływ na nasze samopoczucie. Styliści podkreślają, że najlepiej wybierać materiały lekkie i naturalne, jak np. bawełna, wiskoza, jedwab, bawełna z bambusem i inne ekologiczne ubrania. - Luźna odzież zapewnia nam przewiewność. Obcisła odzież w upalne dni powoduje dyskomfort, otarcia i zaczerwienienia - wyjaśnia Marta Zalega, stylistka. Nie bez znaczenia jest też dobór kolorów. Czarny przyciąga słońce, a to sprawia, że będzie nam jeszcze bardziej gorąco. - Latem warto wybierać kolory jasne: biały, beże, pastele, które pięknie odbijają światło - mówi Zalega. Przypomina jednocześnie o ubiorze do pracy. - Trzeba znalezć kompromis pomiędzy wysoką temeraturą a dress codem. Zwracajmy uwagę na to, jak ubieramy się do pracy. Zadbajmy o to, aby spódniczki nie były za krótkie czy dekolty zbyt głębokie. Odpadają sukienki i topy na ramiączkach. Ramiona powinny być zakryte - podpowiada stylistka. Łukasz Kaczanowski
Przed nami kolejna fala upałów. Lato rządzi się swoimi prawami i czeka nas jeszcze niejeden gorący dzień. Podpowiadamy więc, jak sobie radzić, gdy za oknem praży słońce. Kliknij w zdjęcie w galerii.

Faktycznie obserwujemy od kilku lat wzrost średniej temperatury rocznej o 1-2 stopnie Celsjusza i jednocześnie mniejsze opady deszczu, ale jest to proces długofalowy, a nie drastyczne zmiany - podkreśla Grzegorz Kołodziej z Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS. I dodaje: - Myślę, że nie ma co za bardzo histeryzować w kwestii pogody, bo jedyną stałą cechą klimatu jest jego zmienność. Czasem zdarzą się upalne dni, a czasem z burzami. Musimy się z tym liczyć.

W ostatnim czasie lubelskie pogotowie oraz szpitale miały pełne ręce roboty z powodu pacjentów, którzy uskarżali się na dolegliwości wywołane upałami. Były to najczęściej omdlenia, zasłabnięcia, odwodnienia, zawroty głowy czy problemy z sercem.

- Nasz układ krążenia jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatur. W związku z upałem często się pocimy, odwadniamy, tracimy wtedy elektrolity, a szczególnie potas, którego utrata wiąże się z zaburzeniami rytmu serca. Dlatego osoby z predyspozycjami, czyli z nadciśnieniem, wadami serca, miażdżycą mają w te upalne dni skłonności do migotania przedsionków czy częstoskurczów - ostrzega prof. Andrzej Wysokiński, lubelski konsultant w dziedzinie kardiologii.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto