Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Konopnica nie ma pieniędzy na usuwanie azbestu z dachów

Joanna Biegalska
Mieszkanka Konopnicy musi usunąć 1000 mkw. eternitu z zabudowań gospodarczych
Mieszkanka Konopnicy musi usunąć 1000 mkw. eternitu z zabudowań gospodarczych Małgorzata Genca
Mieszkańcy gminy Konopnica sami ściągają z dachów budynków eternit. Nie stać ich na zapłacenie firmie, która zajmuje się usuwaniem niebezpiecznych odpadów. Ludzie liczą na pomoc Urzędu Gminy, ale ten zasłania się innymi wydatkami. W gminie niemal 70% zabudowań w pokrywa eternit.

- Tym świństwem mam pokryty dom i budynki gospodarcze. Co mogę zrobić? Z emerytury nie jestem w stanie opłacić uprawnionej firmy, która usunie niebezpieczny materiał. Miałam nadzieję, że Urząd Gminy pomoże finansowo, ale odprawiono mnie z kwitkiem - denerwuje się pani Elżbieta ze wsi Konopnica. - Proszę spojrzeć, to wszystko kwalifikuje się do wymiany. Budynek gospodarczy ma ponad 1000 mkw. Jednorazowo nie jestem w stanie zdjąć wszystkiego. Zrobię to kawałkami, a potem będę składować w ogródku, aż ktoś się zlituje.

Pan Marek z Kozubszczyzny remontując dom postanowił zdjąć eternit. Liczył na pomoc gminy. - Azbest usunąłem, ale kosztowało to 1300 zł - przyznaje mężczyzna. - Dlaczego inne gminy potrafią zadbać o mieszkańców i ochronę środowiska, zabierając bezpłatnie odpady, a nasze władze lekceważą problem?

W Urzędzie Gminy Konopnica tłumaczą: - Problem rozbija się o wkład własny, który każda gmina musi zadeklarować, składając wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tym roku nie możemy zagwarantować dofinansowania, bo nie mamy na to pieniędzy w budżecie - przekonuje Anna Kuczyńska-Grzegorczyk, inspektor ds. ochrony środowiska i gospodarki wodnej Urzędu Gminy w Konopnicy. - Mamy kosztowne inwestycje: budowę wodociągów i kanalizacji.

Gmina Konopnica właśnie opracowuje program usuwania azbestu, a konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie potrwają do końca sierpnia. Może coś drgnie.

Lucjan Orgasiński, wiceprezes WFOŚiGW w Lublinie, informuje, że w tym roku dofinansowanie do usuwania azbestu otrzymało około stu gmin województwa lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto