Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy na Lubelszczyźnie: Orlen podsumował testy w Syczynie

Ewa Pajuro
Gaz łupkowy na Lubelszczyźnie: Orlen podsumował testy w Syczynie
Gaz łupkowy na Lubelszczyźnie: Orlen podsumował testy w Syczynie Jacek Babicz
Rodzime technologie, na razie, nie nadają się do wydobywania gazu z polskich łupków - to wstępny wniosek płynący z badań odwiertu we wsi Syczyn w powiecie chełmskim. Orlen, który wykonał ten otwór, nie składa jednak broni i szykuje kolejny zabieg szczelinowania hydraulicznego. Tym razem w Berejowie.

Gaz łupkowy: ExxonMobil rezygnuje z poszukiwań na Lubelszczyźnie

- Zgodnie z założeniami wynikającymi ze strategii planujemy wykonanie do 2017 roku kilkudziesięciu odwiertów na posiadanych koncesjach - zapowiada Wiesław Prugar, prezes zarządu Orlen Upstream (spółka-córka PKN Orlen, powołana do poszukiwania gazu łupkowego).

Na wykonanie odwiertów i badań w najbliższych latach spółka zamierza wydać 2,4 mld zł (a jeśli będzie taka potrzeba kolejne 2,7 mld zł.)

Koncerny szukają gazu łupkowego w Lubelskiem

Swoje prace Orlen koncentruje w woj. lubelskim. W Syczynie spółka przeprowadziła już zabieg szczelinowania hydraulicznego. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych etapów poszukiwań (i późniejszego wydobycia). Szczelinowanie ma na celu "rozluźnić" skałę tak, by ściśnięty w niej gaz łupkowy mógł się wydostać na powierzchnię. W tym celu do otworu tłoczy się wodę z chemicznymi dodatkami. Test produkcyjny w Syczynie trwał cztery tygodnie.

- Obecność gazu łupkowego została stwierdzona już w pierwszych dniach po przeprowadzonym zabiegu - czytamy w oficjalnym komunikacie Orlenu. Ostatecznie jednak test nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, bo przepływ gazu łupkowego był za mały, by wydobycie uznać za opłacalne. Spółka zapewnia, że analizuje zgromadzone dane. Sformułowała też pierwsze wnioski: "Obecnie dostępne technologie - w większości adoptowane czy modyfikowane na podstawie rozwiązań amerykańskich - nie są w pełni dostosowane do eksploracji polskich pokładów łupków gazonośnych, które różnią się właściwościami i inaczej reagują na te same procesy technologiczne" - czytamy w komunikacie.

Orlen szuka gazu łupkowego w Berejowie i Spiczynie

Orlen na razie nie rezygnuje jednak z badań. Jesienią chce wykonać szczelinowanie w Berejowie, w powiecie lubartowskim. Zabieg ma być przeprowadzony na głębokości 2,5 km pod ziemią. Jak informuje spółka, do zabiegu wykorzystane zostanie około 19 tys. m sześc. wody oraz 160 ton piasku.

Obecnie Orlen wierci też otwór w Dobryniowie w powiecie krasnostawskim. Poszukiwania gazu łukowego w woj. lubelskim prowadzi też koncern Chevron (w miejscowości Księżomierz Dzierzkowska w gminie Gościeradów). Już prawie trzy miesiące trwa natomiast protest przeciwko działaniom koncernu w Żurawlowie na Zamojszczyźnie.

Do wykonania nowych odwiertów gazu łupkowego przygotowuje się PGNiG. Prace zamierza prowadzić w miejscowości Wojcieszków (powiat łukowski) i w miejscowości Kościaszyn (powiat hrubieszowski).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto