18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gardenia. Smutna Matka Polka przy butelce

Sylwia Hejno
Agnieszka Warchulska w "Gardenii"
Agnieszka Warchulska w "Gardenii" Małgorzata Gurdziel
Oto one. Cztery kobiety z czterech różnych pokoleń. A mówi się, że alkoholizm nie jest chorobą dziedziczną.

"Gardenia", w reżyserii Aldony Figury, podejmuje często przemilczany problem pijących Polek. Pokazuje, że jest on stary jak świat - dosięga dawną konspiratorkę AK i pracującą w korporacji współczesna 25-latkę. Wszystkie bohaterki opowiadają o swoim życiu, emocjach i frustracjach, które pchają je czy to do butelki, czy w wir pracy. Spektakl zobaczymy w Lubelskim Salonie Artystycznym.

Matka, córka, wnuczka i prawnuczka mogłyby pięknie portretować pokoleniową więź kobiet. Jedna jest obecna, gdy drugiej trzeba wpiąć gardenię w ślubną kreację. Niestety, kwiatek ten najwyraźniej jest zatruty. Razem z genami i wspólną historią kobiety przekazują sobie lęki, samotność, a wraz z nimi także tę zgubną słabość do promili. Alkoholizm przeradza się w pracoholizm i przeklęta spirala trwa. A gdzie są mężczyźni? Sęk w tym, że są raczej nieobecni. Chociaż bohaterki wierzą, że małżeństwo to sposób na ułożenie sobie życia, to o miłości lepiej nie marzyć. "Wyboru wielkiego nie było. Z rodziny bogatej nie pochodzę, to nie miałam wiele do zaoferowania. To się trafił jąkała (...), do tego biedny, zezowaty i ze wsi. (...)" - wyznaje jedna.

"Na pierwszy rzut oka "Gardenia" to sztuka feministyczna. Bohaterkami są wyłącznie kobiety, ich życie jest ciężkie, także z powodu mężczyzn, jednocześnie niezbędnych i nieprzydatnych - pisze Irena Grudzińska-Gross (...) ale "Gardenia"jest przede wszystkim obrazem Polski od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego".

Obraz to niewesoły. Pierwsza kobieta, działaczka AK, sypiała z hitlerowcami dla dobra ojczyzny. Obsesją drugiej jest praca. Jej córka po przejściu choroby Heine-Medina wpadła w letarg. Z kolei czwarta, choć świetnie zarabia, za nic nie może sobie sobie ułożyć prywatnego życia.

Alkoholizm i pracoholizm - dwa genetyczne obciążenia uparcie wyłażą na wierzch, gdy kobiety próbują porządkować swoje sprawy. Szansę na wyrwanie się z ponurego, rodzinnego kręgu ma dopiero najmłodsza.

Występują: Dorota Landowska, Agnieszka Warchulska/Anna Gajewska, Paula Kinaszewska, Martyna Peszko/Julia Wyszyńska

"Gardenia", reż. A. Figura, 11 lutego, Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, godz. 19, bilety 30-40 zł


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto