Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Saska w Lublinie zaprasza na atrakcyjną wystawę na świeżym powietrzu

Leszek Mikrut
Idąc po nowym chodniku wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Saskiego w Lublinie, a nawet jadąc tamtędy rowerem po ścieżce rowerowej, można oglądać wystawę 58 klimatycznych fotografii. Najlepiej wybrać się tu wieczorem, gdy w świetle lamp nabiera ona dodatkowego uroku.

Wystawa zatytułowana „Człowiek wobec sacrum” poświęcona jest twórczości Andrzeja Ziółkowskiego, który zajmuje się fotografowaniem od 2005 r. Artysta przez 20 lat pracował w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze. Tam też zafascynowała go barwna różnorodność Azji Południowo-Wschodniej. W trakcie jednej z jego peregrynacji fotograficznych po Indiach wpadła mu w ręce książka napisana przez Bede Griffithsa, angielskiego benedyktyna, a zatytułowana „Universal Wisdom” („Wieczysta mądrość religii świata”).

„Andrzej Ziółkowski zainspirowany duchowym testamentem tego chrześcijańskiego mnicha „wyjścia poza ograniczenia kulturowe wielkich religii i znalezienie mądrości oraz filozofii, które pogodzą różnice i odsłonią jedność leżącą u podstaw ich różnorodności” - przemierzył kraje Azji Południowo-Wschodniej: Indie, Nepal, Singapur, Wietnam i Tybet. Fotograf starał się uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność” - czytamy na stronie internetowej organizatora wystawy, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Autor fotografii prowadzi więc odbiorcę wystawy od hinduizmu, buddyzmu i taoizmu poprzez sikhizm oraz islam do judaizmu i chrześcijaństwa.

Usytuowana wzdłuż Al. Racławickich Galeria Saska zlokalizowana jest na ogrodzeniu okalającym Ogród Saski. Lublinianie ciepło przyjęli to przedsięwzięcie. Podobnego zdania są również odwiedzający miasto turyści. Galeria Saska kontynuuje działalność Galerii na Płocie, która funkcjonowała w tymże miejscu od 2014 r. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a galeria zmieniła nazwę, ciągle poszerzając ofertę kulturalną miasta oraz angażując coraz szersze kręgi mieszkańców do głębszego uczestnictwa w kulturze.

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Lublin, a kuratorem galerii jest Leszek Mądzik. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur. Cztery lata temu, w roku 700-lecia Miasta Lublina, galeria wyposażona została w nową iluminację. Dzięki temu prezentowane w tym miejscu ekspozycje są świetnie widoczne również po zmierzchu.

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin. Potrwa do 19 września br.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto