Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Saska przy Al. Racławickich prezentuje wystawę prac Andrzeja Dudek-Dürera

Leszek Mikrut
Jeszcze tylko kilka dni można oglądać kolejną wystawę "pod chmurką", zatytułowaną: "Żywa rzeźba 1969-2019 - ?", która liczy 57 eksponatów, a umieszczona jest na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego od strony Al. Racławickich.

Andrzej Dudek-Dürer - to wybitny polski artysta należący do najbardziej oryginalnych i konsekwentnych, jak również rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Drugi człon nazwiska twórcy, stanowiący jego pseudonim, pochodzi od nazwiska niemieckiego renesansowego malarza, grafika, rysownika i teoretyka sztuki - Albrechta Dürera, gdyż Andrzej Dudek wierzy w fakt, iż jest jego reinkarnacja.

Artysta - performer, kompozytor i muzyk, jak również parający się sztuką mediów, urodzony w 1953 roku, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Zajmuje się instalacją, wideo, grafiką, malarstwem, fotografią, rzeźbą, mail-artem, environmentem, budową instrumentów metafizycznych, działalnością metafizyczno-telepatyczną, a także antypoezją. Angażuje się w ciągły proces kreacji i dokumentacji własnego wizerunku oraz rozwoju świadomości.

Ponieważ Andrzej Dudek-Dürer wierzy w konkretną osobową reinkarnację, skupił swoją sztukę na własnej postaci. Dlatego zarówno on sam, jako postać, jak również jako figura - jest obiektem sztuki. Wygląd artysty stanowi klucz do poznania konsekwentnej postawy: broda upodabniająca go do Albrechta Dürera, wielokrotnie łatane skórzane buty czy nawet eksponowany spokój ducha. Podobnie artysta traktuje towarzyszące mu w życiu atrybuty, gdyż od lat nosi jedne buty i spodnie, które fotografuje w różnych konfiguracjach jako zapisy swojej obecności, jak i odbywanych przez niego podróży. Andrzej Dudek-Dürer przez całe życie zbiera otaczające go przedmioty. W ten sposób np. powstał cykl prac, w którym artysta wekuje w słoikach różne przedmioty, w tym reprodukcje prac Albrechta Dürera czy autoportrety, tworząc swoiste archiwum swego życia.

Andrzej Dudek-Dürer swoją twórczość prezentował m. in. w The Art Institute w Chicago, Academy of Art. College w San Francisco, Conservatorio national de Musica w Mexico City, School of Art. Otago Polytechnic w Dunedin (Nowa Zelandia), The City Art Institute w Sydney, Uniwersity of California Berkeley, ASP w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W tym ostatnim miejscu prowadził także i wykłady.

Wydarzenia, które jako "Galeria Saska" już od ponad pięciu lat są lokalizowane "na płocie" wzdłuż Al. Racławickich, współfinansuje ze swych środków Urząd Miasta Lublin. Organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a kuratorem galerii - Leszek Mądzik. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza w jednoznacznie pozytywnym aspekcie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto