Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradar Straży Miejskiej już nie wróci na lubelskie ulice

JAXA
Lubelska Straż Miejska przestała kontrolować prędkość jazdy
Lubelska Straż Miejska przestała kontrolować prędkość jazdy Anna Kurkiewicz
Fotoradar, którym miejscy strażnicy posługiwali się od 2012 r., zniknął na stałe z lubelskich ulic. W tym roku zarobił 388,3 tys. zł

To rozstanie, po którym z pewnością żaden z kierowców nie uroni ani jednej kropli łzy. Strażnicy miejscy nie będą już prowadzić kontroli prędkości. To konsekwencja podpisania przez prezydenta RP zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Nowe regulacje odbierają strażnikom prawo do korzystania z fotoradarów od 1 stycznia 2016 r. - Chcemy do końca roku sfinalizować prowadzone aktualnie sprawy wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradar. Mamy ich łącznie ponad 300 - wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej.

O odebraniu strażnikom fotoradarów jeszcze w lipcu zdecydowali posłowie. - Fotoradary w rękach strażników miejskich i gminnych są źle wykorzystywane. Z narzędzia prewencji stały się narzędziem fiskalnym do zasilania budżetów samorządów - wyjaśniał wówczas tę decyzję Stanisław Żmijan, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Od początku 2015 r. fotoradar "namierzył" w Lublinie 2921 kierowców przekraczających prędkość. - Nałożyliśmy 2342 mandaty karne na kwotę 388 300 zł - wyliczał Gogola.

Przez cały 2014 r. mandatów było 4163 na kwotę 668 350 zł. Rekordowy był rok 2012, czyli pierwszy rok, kiedy lubelscy strażnicy mieli do dyspozycji fotoradar. Wtedy do kasy ratusza wpłynęło z mandatów prawie 1,4 mln złotych.

Fotoradar trafił na razie do magazynu. Strażnikom nie będzie już potrzebny. Ale nie wiadomo, kto go przejmie. - Nie ma jeszcze w tej sprawie przepisów wykonawczych - dodał Gogola.

Zniknięcie fotoradaru nie oznacza jednak, że piraci drogowi mogą czuć się bezkarnie. - Kontrolowaliśmy, kontrolujemy i będziemy kontrolować prędkość jazdy na drogach. Przy czym używamy do tego nie fotoradarów, ale ręcznych mierników pomiaru prędkości - podkreśla podkom. Kamil Gołębiowski z biura prasowego KWP w Lublinie.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku policjanci ujawnili 6231 przypadków przekroczenia prędkości. To dane z Lublina oraz powiatu lubelskiego. - Nie możemy wskazać, ile z tych przypadków dotyczyło Lublina - przyznał Gołębiowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto