Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej w sobotę pod Zamkiem. Przyjedzie zespół Raz, Dwa, Trzy

Barbara Wójtowicz
Marcin Osman/Polskapresse
W najbliższą sobotę odbędzie się w Lublinie Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej. Idea festiwalu pozostaje ta sama od siedemnastu lat, jednak w obecnej edycji nastąpiły znaczące zmiany. Przede wszystkim impreza odbywa się nie w Wąwolnicy, jak w poprzednich latach, a na błoniach przed Zamkiem Lubelskim.

- Zmieniliśmy miejsce, ponieważ w Wąwolnicy festiwal już się nie rozwijał, przyjeżdżały tylko osoby związane w jakiś sposób z pielgrzymowaniem - mówi ks. Mirosław Ładniak, kierownik lubelskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. - Mamy nadzieję, że w Lublinie stanie się bardziej dostępny, przyciągnie większą publiczność, także te osoby, które na co dzień nie są bardzo blisko Kościoła.

Do uczestnictwa w festiwalu zachęcać będą różnego rodzaju imprezy towarzyszące. Dla dzieci przygotowana zostanie Kinderlandia. Już od godz. 10 będą tam mogły szaleć na dmuchanych zabawkach, bawić się pod opieką członków stowarzyszenia Klanza. O godz. 14 wystąpi zespół Wesołe Ziarenka, znany z telewizyjnego programu "Ziarno".

- Wzbogacamy nasz festiwal o hasło "Pielgrzymka z rodziną"- tłumaczy ks. Ładniak. - Chcemy, aby dzieci już od najmłodszych lat poznawały ideę i sens pielgrzymowania.

Dla trochę starszych mieszkańców Lublina z pewnością zachętą do przybycia na festiwal będzie koncert gwiazdy - zespołu "Raz Dwa Trzy". Grupa zagra o 21.30, po apelu jasnogórskim prowadzonym przez arcybiskupa Józefa Życińskiego.

XVII Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej rozpocznie się o godz. 18. Organizatorzy przewidują, że w konkursowe szranki stanie około 15 grup. Niektóre zespoły powstają specjalnie na potrzeby pielgrzymki, inne działają prężnie przez cały rok.

Zespoły mogą oczywiście poza śpiewem używać instrumentów, ale - i to wyróżnia festiwal spośród innych - mogą być to tylko instrumenty, które nieśli ze sobą na pielgrzymce.

Festiwal jest "pielgrzymką w pigułce". - Osobom, które nie mogły przejść szlaku, daje smak pielgrzymkowej atmosfery. Tym, którzy przeszli drogę do Częstochowy, pozwala przypomnieć sobie piękne chwile i spotkać się ze znajomymi ze szlaku - mówi ks. Ładniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto