MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kameroffon 2011: Po co i jak kręcić filmy komórką

redakcja
redakcja
Piotr Kalsztyn/ MM Silesia
Rozmowa o kręceniu filmów komórką z Magdą Deptałą, organizatorką Węgiel Student Film Festiwal i studentką katowickiej szkoły filmowej.

Zapraszamy do udziału w Festiwalu Kameroffon 2011 - jeśli zgłosisz krótki filmik nagrany komórką, masz szansę na wygranie atrakcyjnych nagród: telefonów komórkowych, notebooków i kamer cyfrowych.


Poznaj szczegóły Festiwalu Kameroffon 2011! Czekają cenne nagrody!



MM Silesia: Czy na Węgiel Student Film Festiwal nadesłano filmy kręcone komórką?

Magda Deptała: Nie miałam przyjemności obejrzenia wszystkich filmów, które nadesłano na festiwal, powiedziano mi jednak, że z Rumunii studenci przysłali filmy kręcone komórką.

I jak im poszło?

Niestety nie znalazły się w konkursie głównym, nie decydowała jednak w tym względzie słaba jakość nagrania.

Na co dzień studiujesz w katowickiej filmówce, studenci często sięgają po telefony komórkowe?

Z pewnością nie w trakcie zajęć warsztatowych. Nasi operatorzy najczęściej pracują na taśmach, bo wówczas najlepiej widać wszystkie błędy, a kamera w telefonie, pozostawia jednak wiele do życzenia. Jeśli używają telefonów to np. w trakcie tworzenia materiałów poglądowych w dokumentacji.

Nasi studenci odbywają praktyki lub pracują w różnych mediach, wówczas korzystają z kamery w komórce, gdy nie mają profesjonalnej pod ręką, a trzeba „szybko łapać temat”.

A czy kamery w telefonach komórkowych są w ogóle potrzebne?

Jak pokazała słynna historia z filmikiem ze Smoleńska mają one sens, głównie aby szybko udokumentować jakieś wydarzenie. Takie nagrania są jednak słabej jakości, co później może podsycać tworzenie teorii spiskowych lub powodować, że ludzie doszukują się tam rzeczy, których de facto tam nie ma, a komuś się jedynie tak wydaje. Jednak często w newsach używa się amatorskich nagrań świadków zdarzenia, takie materiały są najbardziej wiarygodne. Jeśli chodzi o reportaże to tego typu amatorskie nagrania mogą zostać wykorzystane jako materiały poglądowe, aczkolwiek nie sądzę, aby na ten moment mogły w pełni zastąpić profesjonalne kamery.

A jak to wygląda na katowickiej filmówce? Wykładowcy zaczynają postrzegać telefony jako urządzenia za pomocą, których można nagrać film?

Wątpię. Jak już wspominałam w trakcie zajęć warsztatowych istotna jest nie tylko treść obrazu, ale także praca operatora, czyli jakość ujęcia, stabilność, odpowiednie barwy, a mimo, że technika idzie bardzo do przodu, kamery w telefonach nie mają jeszcze na tyle dobrych parametrów, aby używać ich profesjonalnie.


Dowiedz się więcej o konkursie w serwisie specjalnym.


Źródło: MM Silesia
Kameroffon 2011: materiały kręcone komórką są najbardziej wiarygodne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto