MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w Chatce Żaka

Redakcja
Już w najbliższa niedzielę 11 stycznia w kinie studyjnym „Chatka Żaka”, rozpocznie się tradycyjna coroczna impreza filmowa związana z prezentacją najnowszych filmów nakręconych przez współczesnych reżyserów rosyjskich.

Akademickie Centrum Kultury UMCS już po raz piąty zaprasza w styczniu do obejrzenia wyboru filmów z warszawskiego Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który tradycyjnie odbywa się jesienią. Obrazy kinematografii rosyjskiej trafiają już do ponad 40 polskich miast. Na ich trasie jest też Lublin. Tym razem projekcje nad Bystrzycą będą odbywały się do piątku 23 stycznia br.

„Sputnik nad Polską” jest corocznym festiwalem filmów rosyjskich, który miał swą premierę w 2007 roku w Warszawie. A od 2008 roku w Rosji organizowany jest symetryczny festiwal "Wisła", prezentujący dzieła polskiej kinematografii.

Celem tej imprezy kinowej jest prezentacja najbardziej znaczących dzieł najnowszej rosyjskiej sztuki filmowej, dzieł zarówno twórców już uznanych, jak i dopiero wchodzących na scenę, a także filmów przeznaczonych dla dzieci.

- W ramach 8 edycji Repliki Festiwalu Filmów Rosyjskich w Lublinie w kinie studyjnym „Chatka Żaka” – Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS widzowie w ramach całego przedsięwzięcia będą mogli zapoznać się z treścią 10 tytułów – informuje Edyta Karczmarska, dyrektor ACK UMCS „Chatka Żaka”. - Codziennie będzie miała miejsce jedna projekcja, a w niedziele po dwie, gdyż nie chcieliśmy zbyt przeciągać czasu trwania całej imprezy. Jak zwykle lubelscy kinomani będą mieli okazję zapoznać się z dorobkiem przede wszystkim najnowszej kinematografii rosyjskiej, choć nie zabraknie powrotów do filmów, które wyznaczały jej trendy w ostatnich latach – dodaje.

Lubelska edycja zaczyna się pokazem obrazu "Geograf przepił globus” w reżyserii
Aleksandra Wieledyńskiego. Film jest laureatem Grand Prix FFR „Sputnik nad Polską ’2013”, Nagrody NIKA’2014 za najlepszy film, reżyserię, rolę męską, rolę kobiecą i muzykę. Otrzymał również nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sachalinie w 2013 roku.

Bilety są już dostępne. Karnet na wszystkie seanse kosztuje 40 zł., zaś wejściówki można nabyć po 10/12 zł.

PROGRAM lubelskiej Repliki 8. Festiwalu „Sputnik nad Polską” (wg materiału organizatora) - kino studyjne „Chatka Żaka”, termin 11-23.01.2014 r.:

11 stycznia, niedziela, godz. 17.30 - „GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS”, reż. Aleksandr Wieledyński, obsada: Konstantin Chabienskij, Elena Ljadowa, Aleksandr Robak, Jewgienja Brik, Anna Ukołowa, Jewgienia Kregżde, Agrypina Stiekłowa, Maksim Łagaszkin, Anfisa Czernych, Andriej Prytkow; prod.: Rosja 2013 (120 min.)
Młody biolog Wiktor Służkin, z powodu braku pieniędzy, zatrudnia się jako nauczyciel geografii w zwykłej permskiej szkole. Walczy ze swoimi uczniami, by potem się z nimi zaprzyjaźnić, wchodzi w konflikt z dyrekcją szkoły, organizuje swoim podopiecznym wycieczkę – spływ po rzece. Pije także wino z przyjaciółmi, próbuje dogadać się z żoną, odprowadza swoją córeczkę do przedszkola. Po prostu żyje…

11 stycznia, niedziela, godz. 20.00 - „KIEROWCA DLA WIERY”, reż.: Paweł Czuchraj, obsada: Igor Petrenko, Elena Babenko, Bogdan Stupka, Andrey Panin, prod.: Rosja 2004 (105 min.);
Krym, rok 1962. Młody sierżant Wiktor przybywa na daczę generała Sierowa, aby stać się osobistym kierowcą jego pięknej córki. Słońce, luksusowe samochody, amerykańskie przeboje lat sześćdziesiątych i tętniąca życiem przyroda. Oto niezwykła sceneria, w której rozegra się krwawy dramat Pawła Czuchraja. Niebawem okaże się, że piękna córka generała jest naznaczona kalectwem, a w wytwornej rezydencji roi się od szpiegów KGB. Młody chłopak szybko zostaje wplątany w zawiłe problemy rodziny Sierowów. Kleszcze wielopoziomowej intrygi zaciskają się. Wkrótce krymska dacza spłynie krwią...

13 stycznia, wtorek, godz. 20.00 – „DŁUGIE I SZCZĘŚLIWE ŻYCIE”, reż.: Borys Chlebnikow, obsada: Aleksandr Jacenko, Anna Kotowa, Władimir Korobiejnikow, Siergiej Nasiedkin, Jewgienij Sytyj, Gleb Puskiepalis, Inna Sterligowa, Aleksandr Aliabjew, Siergiej Pierstnikow, Paweł Kolesnikow, prod.: Rosja 2013 (77 min.);
Bohaterem najnowszego filmu Borysa Chlebnikowa jest młody rolnik Sasza (Aleksandr Jacenko), przed którym stoi możliwość rozpoczęcia nowego, szczęśliwego życia. Akcja rozgrywa się na Półwyspie Kolskim w północno-zachodniej Rosji, gdzie urzędnicy z ramienia państwa zaczynają wykupywać działki od okolicznych właścicieli ziemskich. Dla Saszy to szansa na ucieczkę, od męczącego i pozbawionego perspektyw życia na farmie ziemniaków, i przeprowadzkę do miasta. Film opowiada o tragedii człowieka, który nie zgadza się brnąć przez grzęzawisko chciwości i korupcji, dlatego ryzykuje wszystkim, co jest mu drogie, by walczyć o swoje ideały.

14 stycznia, środa, godz. 20.00 – „SYN”, reż.: Arsenij Gonczukow, obsada: Aleksiej Czernych, Wadim Andriejew, Jelena Tonunc, Oksana Erdlej, Lidia Omutnych, Janina Kogut, Walerij Karibjan, Olga Małachowa, Dmitrij Kurjanow, prod.: Rosja 2014 (93 min.)
Andriej mieszka ze swoją chorą matką, która cierpi na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą: ojciec dawno odszedł, ma nową rodzinę, z kolei siostra wyjechała i od kilku lat nie ma od niej żadnych wiadomości. Tylko uparty Andriej się nie poddaje – codziennie opiekuje się matką, załatwia dokumenty i zbiera pieniądze na wyjazd na leczenie do Niemiec. Jednak los jest wobec głównego bohatera bezlitosny – dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Świat Andrieja wywraca się do góry nogami… Mężczyzna wyrusza więc w podróż – chce się spotkać z siostrą, spojrzeć w oczy ojcu, zrozumieć samego siebie... „Syn” to film – przypowieść, film – sen. Opowieść o skomplikowanych relacjach syna ze swoimi rodzicami, i – co najważniejsze – z sobą samym. O relacjach, które będą przyczyną tragicznego zakończenia.

18 stycznia, niedziela, godz. 18.00 – „ZANIM NOC NAS NIE ROZDZIELI”, reż.: Borys Chlebnikow, obsada: Vasiliy Barkhatov, Alyona Doletskaya, Darya Ekamasova, prod.:Rosja 2012 (71 min.);
Komedia oparta na autentycznych rozmowach - zarówno zabawnych, jak i smutnych - podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji. Film zabawny i demaskatorski: o kobietach, które wybierają między uczuciem a pieniędzmi; producentach filmowych, którzy nie wiedzą, co tak naprawdę produkują i o wyczerpanych biznesmenach, którzy wypijają jednego głębszego, zostawiając rachunek do zapłacenia teściowej.

18 stycznia, niedziela, godz 19.30 – „WELKOME HOME”, reż.: Angelina Nikonowa, obsada: Karen Karagulian, Olga Dychowicznaja, Edward Baker-Duly, Ara Woland, Galina Pieriełomowa, Mona Depena, prod.: Rosja/USA 2014 (116 min.);
To opowieść o ludziach, którzy utracili poczucie przynależności do konkretnego miejsca na kuli ziemskiej, do miejsca, które nazywamy domem. Wszystkich bohaterów filmu łączy pragnienie złudnego sukcesu, biorą udział w wyścigach, przynosząc w ofierze wartości, które wyznawali w młodości. Nie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie, jednak życie każdego z nich nie należy do najłatwiejszych. Wybrali taką drogę na własne życzenie, mając nadzieję zrealizować swoje marzenia o powodzeniu i dobrobycie. Nowy Jork jest dla nich polem bitwy, na którym codziennie toczą walkę o własne szczęście.

19 stycznia, poniedziałek, godz. 20.00 – „OPOWIEŚCI”, reż.: Michaił Segał, obsada: Andriej Mierzlikin, Igor Ugolnikow, Tamara Mironowa, Konstatnin Juszkiewicz, Daria Nosik, prod.: Rosja 2012 (105 min.);
Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo otwierają rękopis. Opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu. Film składa się z czterech nowel przyjmujących różne formy: absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

20 stycznia, wtorek, godz. 20.00 – „PROSTE SPRAWY”, reż.: Aleksiej Popogrebski, obsada: Sergiej Puskepalis, Leonid Broniewoj, Swietłana Kamynina, Iwan Szwedow, Lubow Makiejewa, prod.: Rosja 2007 (110 min.);
Anestezjolog Siergiej Masłow boryka się z problemami wieku średniego. Rutyna w pracy, kiepskie warunki mieszkaniowe, konflikty z żoną i dorastającą córką powodują, iż coraz częściej popada w refleksje nad swoim życiem i tym, co w nim osiągnął. Niespodziewanie los, z właściwą sobie ironią, daje mu szansę na poprawę bytu. Czy jednak uczciwy i prostolinijny lekarz zgodzi się zapłacić za ów lepszy byt oczekiwaną cenę?

22 stycznia, czwartek, godz. 20.00 – „BIAŁY MECH”, reż.: Władimir Turnajew, obsada: Jewgienij Sangadżyjew, Galina Tichonowa, Irina Michaiłowa, Piotr Basnajew, Dołżyn Tangatowa, Jefim Stiepanow, Nikołaj Szumarow, Siergiej Udowik, prod.: Rosja 2014 (100 min.)
Akcja filmu rozgrywa się na Dalekiej Północy, w tundrze. Tam, gdzie ludzie żyją według zasad surowej przyrody. Widz jest świadkiem wydarzeń, które trzymają go w ciągłym napięciu. Nieńcy to pradawny naród z silnym indywidualnym charakterem i wielowiekową tradycją. Głównym bohaterem filmu – Alioszką – targają uczucia, które zmuszają go do dokonania wyboru między młodzieńczą miłością a szacunkiem do pamięci przodków, której nie wolno zdradzić. To film o miłości, wierności, cierpieniu i wyborze.

23 stycznia, piątek, godz. 20.00 – „GORZKO!”, reż.: Żora Kryżownikow, obsada: Siergiej Swietłakow, Julia Aleksandrowa, Jegor Korieszkow, Jan Capnik, Jelena Waliuszkina, Wasilij Kortukow, Julia Stadnik, prod.: Rosja 2013 (100 min.)
Nowocześni, inteligentni i ambitni – Natasza i Roma marzą o stylowym ślubie na plaży nad brzegiem morza. Jednak ojczym Nataszy przygotował dla nich inny scenariusz. Grubiański urzędnik administracji miejskiej chce wykorzystać zbliżającą się uroczystość jako trampolinę do własnej kariery i stara się zorganizować wszystko „jak trzeba”. Młodą parę czeka niezapomniany wieczór w restauracji „Złota”, z pełnym zestawem nudnych ceremonii i zabaw weselnych. Nie mając siły walczyć z autorytarnym rodzicem, młodzi decydują się zorganizować ślub swoich marzeń w tajemnicy przed konserwatywnymi krewnymi. Jednak przez absurdalny przypadek obie uroczystości łączą się w jedną całość.
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto