Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe na Zamku Lubelskim. Zobacz, co przygotowało dla uczniów Muzeum Narodowe w Lublinie

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
fot. Anna Kurkiewicz / archiwum
Ferie zimowe w wersji online nie muszą być nudne! Muzeum Narodowe na Zamku w Lublinie przygotowało szereg atrakcji dla uczniów.

Przez najbliższe dwa tygodnie (4-17 stycznia) na stronie internetowej Zamku Lubelskiego oraz w jego kanałach społecznościowych publikowane będą różnorodne aktywności skierowane do uczniów. Program "Ferii na Zamku" przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży - od przedszkola do szkół średnich.

W pierwszym tygodniu ferii w ramach cyklu "Taneczny krok w Nowy Rok!" na chętnych czeka nauka dawnych tańców dworskich. Będzie się ona odbywać na podstawie czterech filmów instruktażowych przygotowanych przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. Tydzień zakończy się zaś "Maskaradą", podczas której samodzielnie będzie można przygotować maseczki w wydaniu karnawałowym.

Z kolei od 11 do 15 stycznia będzie szansa, by pogłówkować i stworzyć własne dzieła. W programie przewidziano bowiem m.in.: tworzenie lalek, rozwiązywanie zagadek oraz szansę na samodzielne poznanie zbiorów należących do muzeum.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

4 stycznia 2021
Tańce dworskie – Allemande
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. Na początek poznamy niemiecką allemande.

5 stycznia 2021
Tańce dworskie – Pawana
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. W tym filmie zagości paradna pawana, w której należy kroczyć dumnie i dostojnie jak paw.

6 stycznia 2021
Tańce dworskie – Galiarda
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. Tym razem przed nami skoczna galiarda.

7 stycznia 2021
Tańce dworskie – Branle
Taneczny krok w Nowy Rok! Zapraszamy do nauki podstawowych kroków dawnych tańców dworskich. Pomoże nam w tym cykl czterech filmów instruktażowych przygotowany przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo. W ostatnim filmie nauczymy się korowodowego branle’a.

8 stycznia 2021
Maskarada
Wszyscy mamy już dosyć ciągłego zakrywania ust i nosa. Jednak karnawał to czas, kiedy oprócz maseczek możemy założyć także kolorowe, brokatowe maski! Na podstawie przygotowanych szablonów wspólnie wykonamy najpiękniejsze przykrycia twarzy, w których nikt nas nie rozpozna.

11 stycznia
Motamy i składamy. Lalki!
Kiedy nie możemy wyjść z domu, by pobawić się z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki, zawsze pozostaje nam zabawa lalkami! Czy wiecie, jak wyglądały dawne lalki, kiedy jeszcze nie było można kupić ich w sklepie? Z czego je wykonywano i w jaki sposób? Wszystkiego dowiecie się w tym filmie, a na podstawie instruktażu stworzycie własne lalki lub motanki.

12 stycznia
Muzealne zagadki
Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych w postaci kart pracy do rozwiązania w domowym zaciszu. Poznamy m.in. historię i zbiory Muzeum Narodowego w Lublinie, a także odkryjemy tajemnice światła w obrazach.

13 stycznia
Poznajemy Muzeum – Przygoda z archeologią
Czy archeolodzy poszukują skarbów lub kości mamutów? Co to są źródła archeologiczne i gdzie je znaleźć? Czym jest fibula, a czym lunula? Na te i wiele innych pytań odpowiemy rozwiązując zadania w zeszycie edukacyjnym z cyklu „Poznajemy Muzeum”, który tym razem poświęcony jest archeologii – jednej z bardziej fascynujących dziedzin nauki.

14 stycznia
Historia pewnego zabytku – premiera filmu
Wspólnie z Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej zapraszamy w filmową podróż na wschodnie rubieże Państwa Piastów. Razem z naszym głównym bohaterem zajrzymy do słowiańskiej wioski w okolicach grodu Wołyń, by nabyć odpowiednią broń, niezbędną w późniejszej walce o Grody Czerwieńskie. Jaki będzie rezultat stoczonej bitwy? I jakie będą losy naszego wojownika? Filmowa opowieść przyniesie odpowiedzi na wszystkie pytania, a zrekonstruowane stroje i realistyczne sceny sprawią, że przeniesiemy się o tysiąc lat wstecz.

15 stycznia
Historia pewnego zabytku – premiera komiksu
Znów wyruszamy w podróż na Grody Czerwieńskie z naszym dzielnym wojem, jednak tym razem – w wersji rysunkowej. Będzie to nie lada gratka dla fanów komiksów! Tych, co zamiast filmów wolą obrazkowe historie z dymkami, zapraszamy do czytania opowieści, którą zilustrował Jakub Kijuc.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto