Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Felieton "Odkrywamy tajemnice miejskiej komunikacji" - część II

Marcin W.
Marcin W.
Sławomir Kołodziej
W kolejnej odsłonie felietonu „Odkrywamy tajemnice komunikacji miejskiej” zapraszam Was, drodzy Czytelnicy MM Lublin, do zapoznania się z krótkimi opisami przewoźników prywatnych spod bandery ZTM – IREX-u z METEOR-em i AKL-u.

Autobusowe Konsorcjum Lubelskie – konsorcjum siedmiu przewoźników prywatnych, które realizuje przewozy w komunikacji miejskiej na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Zrzeszenie obsługuje częściowo linie: 6, 9, 10, 18, 31, 34 i 39, a w całości linie 21, 47 i 74.

Konsorcjum uprzednio realizowało przewozy w komunikacji miejskiej jako Miejska Komunikacja Prywatna. Wówczas w autobusach nie obowiązywały bilety komunikacji miejskiej takie, jak w pojazdach MPK – opłaty za przejazd uiszczane były u kierowców i konduktorów.

Komunikacja prywatna zachęcała pasażerów niższymi niż w MPK cenami. Od roku 2010 Autobusowe Konsorcjum Lubelskie po wygraniu przetargu na obsługę linii, realizuje przewozy na zlecenie ZTM. Prywatni przewoźnicy (MKP) pozostali jednak w dalszym ciągu na liniach. Zaś niektórzy z przewoźników zrzeszonych w konsorcjum, mimo wykonywania kursów autobusami z kasownikami, nadal jeżdżą także pod banderą MKP. Z biegiem czasu jednak, coraz więcej iście prywatnych autobusów MKP znika z ulic Lublina.

Autobusy AKL są niskopodłogowe/niskowejściowe i pomalowane w barwy miejskie (biały, czerwony, zielony). Posiadają kasowniki biletowe.

Tabor Autobusowego Konsorcjum Lubelskiego: (podział na marki autobusów)

* Pojazdy klasy maxi (12 metrów):
MAN – 20 szt.
Volvo – 7 szt.
Mercedes-Benz – 3 szt.
Neoplan – 5 szt.
Scania – 2 szt.

* Pojazdy klasy mini (9 metrów):
Kapena – 4 szt.
Mercedes – 4 szt.
Jelcz – 2 szt.

Pojazdy klasy mini obsługują wyłącznie linie 21 i 74.

Autobusy przewoźnika mają numery boczne w zakresie 7XXX, np. 7505, 7707.


Konsorcjum firm Irex i Meteor – konsorcjum, mające swoje siedziby w Sosnowcu i w Jaworznie, które w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym obsługuje kilkanaście linii komunikacyjnych. W Lublinie firma ma swoją siedzibę przy bazie PKS przy ul. Hutniczej. Przewoźnik w roku 2010 wygrał przetarg na obsługę linii w Lublinie, ogłoszony przez ZTM. W Kozim Grodzie firma obsługuje linie 5, 13, 22, 29 i 44 (pojazdy klasy maxi – 12-metrowe) oraz linie 17, 26 i 57 (pojazdy wielkopojemne, przegubowe – 18-metrowe).

Tabor przewoźnika nie jest zróżnicowany. Firma obsługuje linie niskowejściowymi autobusami marki MAN. Wszystkie pojazdy są pomalowane w barwy miejskie (biały, czerwony, zielony) i posiadają kasowniki biletowe.

Tabor konsorcjum Irex - Meteor: (podział na marki i modele autobusów)

* Pojazdy klasy maxi (12 metrów):
MAN (NL222) – 12 szt.

* Pojazdy klasy mega (przegubowe, 18 metrów):
MAN (NG312) – 12 szt.
MAN (NG272) – 2 szt.

Autobusy przewoźnika mają numery boczne w zakresach 50XX (autobusy 12-metrowe) i 51XX (autobusy przegubowe).

Na dole obejrzeć można loga przewoźników, które naklejone są na ich autobusach. Pamiętajmy zatem, że nie wszystkie autobusy to pojazdy MPK. Warto zawsze zerknąć na logo lub numer boczny, by dowiedzieć się, do którego przewoźnika należy autobus, którym jedziemy.


Już za tydzień (19 czerwca) część III - słów kilka o systemie informacji pasażerskiej.

Masz pytanie dotyczące tego artykułu lub innych zagadnień dotyczących komunikacji miejskiej? Napisz wiadomość prywatną! Postaram się odpowiedzieć.


Czytaj także:

Felieton "Odkrywamy tajemnice miejskiej komunikacji" - część I
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto