Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eurosieroty: Rodzice wyjeżdżają, dzieci cierpią

Redakcja
O tym, jak wyjazd rodziców poza granice kraju wpływa na dzieci zostawione w Polsce, podyskutują w najbliższy piątek lubelski kurator oświaty, urzędnicy i dyrektorzy szkół.

Wszystko przez to, że eurosierot na Lubelszczyźnie nie ubywa, a dzieci pozbawione opieki łatwiej wpadają w tarapaty.

W piątek kuratorium oświaty podzieli się wynikami pilotażowych badań dotyczących zjawiska eurosieroctwa, które przeprowadziło na jesieni na Lubelszczyźnie na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. O sprawie pisaliśmy na początku listopada.

- Przebadaliśmy prawie 33 tysiące uczniów z 215 szkół z całego województwa lubelskiego – tłumaczy Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Okazało się, że na wyjazd za granicę w celach zarobkowych zdecydowali się rodzice przeszło czterech tysięcy dzieci, z czego około 1,4 tys. uczniów pozostało w kraju bez opieki obojga rodziców, a rolę opiekunów przejęli np. dziadkowie.

Kuratorium sprawdzało nie tylko skalę zjawiska eurosieroctwa, ale też jak wyjazd rodziców za granicę wpływa na pozostawione w kraju dzieci.

Okazało się, że w grupie eurosierot pojawiają się spore problemy wychowawcze, kłopoty z frekwencją i postępami w nauce.

- Zaprosiliśmy na piątkową konferencję pedagogów i dyrektorów szkół, w których prowadziliśmy badania, a także przedstawicieli samorządów i instytucje, jakie mogą pomóc dzieciom zostawianym w kraju przez migrujących rodziców – wyjaśnia kurator Babisz. – Porozmawiamy o wpływie migracji zarobkowej rodziców na sytuację dziecka pozostawionego w kraju, przedstawimy sytuację prawną dzieci i przypomnimy prawa i obowiązki rodziców, wychowawców i dyrektorów szkół – dodaje.

Kurator podkreśla, że pełną sytuację dotyczącą eurosieroctwa poznamy na przełomie stycznia i lutego, kiedy badania obejmą całą Polskę.

Potem urzędnicy przeanalizują dane i opracują kampanię oraz pomysły, jak pomóc eurosierotom.

To nie pierwsze badania problemu eurosieroctwa, jakie przeprowadziło lubelskie kuratorium.

W 2008 roku podliczyło wszystkie szkoły na Lubelszczyźnie. Okazało się, że eurosierotami zostało ok. 20 tysięcy dzieci, czyli siedem procent wszystkich uczniów z Lubelszczyzny. Dwa tysiące dzieci miało zagranicą obydwoje rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto