Euro 2008: Zwycięstwa faworytów

Czechy wygrały ze Szwajcarią 1:0, a Portugalia pokonała Turcję 2:0 w pierwszych meczach piłkarskich Mistrzostw Europy.

W meczu otwarcia współgospodarze Euro, Szwajcarzy stworzyli kilka dogodnych sytuacji strzeleckich. Czechów z opresji ratował jednak ich bramkarz Petr Cech, a kiedy ten nie mógł interweniować, z odsieczą naszym południowym sąsiadom przyszła poprzeczka (po strzale Johana Vonlanthena). Wynik meczu w 71 ustalił rezerwowy Vaclav Sverkos, wykorzystując jedną z nielicznych okazji, jakie podopieczni Karela Brucknera stworzyli w przeciągu całego spotkania.

W drugim sobotnim spotkaniu zasłużone zwycięstwo nad Turcją odniosła reprezentacja Portugalii. Już w 16 minucie podopieczni Luiza Felipe Scolariego cieszyli się z gola, ale sędzia liniowy uznał, że Pepe był na spalonym. Obrońca Realu Madryt nie powiedział jednak ostatniego słowa i w 61 minucie wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Wynik meczu w doliczonym czasie gry ustalił wprowadzony na boisko kilka minut wcześniej Raul Meireles.

W niedzielę gra grupa B. O 18 drugi ze współgospodarzy, reprezentacja Aystrii zagra z Chorwacją. O 20.45 Polacy zagrają z Niemcami.