Euro 2008: Rosja w półfinale!

Janek Taraszkiewicz
Po zaciętym spotkaniu, Rosja wygrała z Holandią 3:1. Dwie bramki dla Rosjan padły w dogrywce.

Pierwszego gola zdobyli Rosjanie, jednak Holendrzy wyrównali w 86 minucie spotkania.
W trakcie dogrywki podopieczni Marco Van Bastena wyraźnie nie radzili sobie z piłką. Efektem ataków Rosjan były dwie bramki, które przesądziły o losie spotkania wynikiem 3:1.

Przed meczem mówiło się, że styl gry Rosjan zbliżony jest do holenderskiej koncepcji futbolu totalnego.Nic w tym dziwnego, w końcu trenerem "Sbornej" jest... Holender Guus Hiddink.

Nie zmieniało to faktu, że to "Pomarańczowi" uznawani byli za faworytów.

Obie drużyny rozpoczęły odważnie, gra jednak przypominała piłkarskie szachy. Jedni i drudzy skupiali się na przerywaniu akcji przeciwnika i uniemożliwianiu mu konstruowania akcji. Nie zabrakło jednak gry ofensywnej, pod tym względem więcej do powiedzenia mieli Rosjanie.

Holendrów kilka razy przed stratą gola ratował Edwin van der Saar.

Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Starania Rosjan przyniosły efekt w 60 minucie, kiedy do siatki trafił Roman Pawliuczenko. Na cztery minuty przed końcem wyrównał Ruud van Nistelrooy, doprowadzając do dogrywki. Doliczony czas gry należał do podopiecznych Guusa Hiddinka. Po bramkach Dimitrija Torbinskiego i Andrieja Arszawina Rosjanie zapewnili sobie awans do półfinału Mistrzostw Europy.