Euro 2008: Hiszpania zwyciężyła!

Janek Taraszkiewicz
Mistrzem Europy 2008 została drużyna Hiszpanii. W finałowym meczu, Hiszpanie wygrali 1:0 z reprezentacją Niemiec. W 33 minucie bramkę strzelił Fernando Torres.

Pierwszy kwadrans spotkania należał do Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi dłużej utrzymywali się przy piłce i grali bardziej zdecydowanie. Stwarzali sytuacje strzeleckie, ale brakowało im wykończenia. W 15 minucie przebudzili się Hiszpanie, którzy mogli zdobyć bramkę po zagraniu... niemieckiego obrońcy, Christopha Metzeldera. Z najwyższym trudem piłkę na róg zdołał wybić Jens Lehman. Gracze z Półwyspu Iberyjskiego poszli za ciosem. Chwilę później Fernando Torres trafił w poprzeczkę. W 33 minucie już się nie pomylił. "Cudowny dzieciak" wykorzystał błąd Philipa Lahma i wpakował piłkę do siatki.

Po przerwie lepiej prezentowali się Hiszpanie. Podopieczni Luisa Aragonesa dążyli do podwyższenia, ale brakowało im skuteczności. W końcówce gra nieco się uspokoiła. Pomimo rozpaczliwych ataków Niemców, wynik nie uległ zmianie.

Hiszpanie zdobyli drugi w historii tytuł mistrza Europy. Poprzedni triumf zanotowali 44 lata temu.