Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ESK 2016: Eksperci dziś w Lublinie. Możemy pokonać inne miasta! (zdjęcia, wideo)

redakcja
redakcja
Bartłomiej Żurawski
W Lublinie są już eksperci z komisji decydującej, które z pięciu polskich miast zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.

Eksperci przyjechali do Lublina przed południem.
Powitał ich przed Ratuszem powitał ich prezydent Krzysztof Żuk.- Przez dwa ostatnie lata pokazaliśmy Lublinowi ile znaczy kultura w życiu miasta. A kandydowanie do tytułu ESK pobudziło mieszkańców do wielkiej aktywności – mówił prezydent Krzysztof Żuk, witając gości pod lubelskim Ratuszem.

Prezydent wspomniał też o wielokulturowości miasta. Podkreślał też, że Lublin jest dużym ośrodkiem akademickim ze 100 tys. studentów, z których bardzo liczna grupa to ludzie zza granicy.

Eksperci rozpoczęli spacer po Lublinie. Byli też na Zamku Lubelskim. W chwili, gdy weszli na ul. Zamkową (Trakt Królewski), na znajdujący poniżej trawnik wbiegła grupa wolontariuszy w zielonych koszulkach. Usiedli na trawie tworząc napis "Lublin 2016".

Na Zamku eksperci zwiedzili Kaplicę Trójcy Świętej i Galerię Malarstwa Polskiego, w której mogli usłyszeć o Unii polsko-litewskiej, pierwszej tego typu w Europie.

Następnie zapoznali się z działalnością i planami ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Obejrzeli makietę nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej.

W bazylice eksperci dowiedzieli się m.in. o restauracji zespołu klasztornego, jego koegzystencji z Teatrem Andersena i planach urządzenia placu będącego miejscem występów na terenie skweru przy teatrze. Zapoznali się też z efektami współpracy kulturalnej Lublina ze Lwowem, jego kontaktami z Białorusią i planach współpracy z miastami krajów bałkańskich.

Następnie eksperci przeszli przez ul. Jezuicką i Rynek do restauracji 16 stołów, gdzie zjedli obiad z udziałem władz miasta i marszałka województwa. Po drodze usłyszeli o planach działalności Teatru Starego, o podwórku Gramoffonu i remoncie Bramy Trynitarskiej.

Eksperci wieczorem spotkają się z mieszkańcami na pl. Litewskim.**

**
O 19 przyjdźcie na pl. Litewski - daj znać znajomym na FB


W kolejnych dniach zobaczą pozostałe miasta. Decyzja 21 czerwca. **Jak przygotowują się do wizyty ekspertów inne miasta?**

WARSZAWA

Z Lublina we wtorek eksperci jadą do Warszawy. Stolica stworzyła zespół ambasadorów, wśród nich m.in. Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Maria Fołtyn, Agnieszka Holland i Krzysztof Penderecki.

Stolica chce integrować lewo- i prawobrzeżną część miasta i wykorzystać Wisłę jako „bogaty korytarz ekologiczny”. Planuje tworzenie promenady i instytucji kultury nad rzeką, symboli łączenia Europy. Stolica kusi systemem grantów dla młodych artystów. Chce zapełniać „przestrzenne pustynie” imprezami, instalacjami, szlakami dla rowerzystów i pieszych oraz ścieżkami tematycznymi. – Pokażemy ekspertom Warszawę taką, jaka jest: rozkopaną, podzieloną Wisłą na biedniejszą (Pragę) i bogatszą. Powiemy, że chcielibyśmy obie strony wyrównać – mówi Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta Warszawy.

KATOWICE

W środę wizyta w Katowicach. Tam do konkursu idą pod hasłem „Miasto Ogrodów”. Proponują stworzenie miejsca spotkań, zachęcają mieszkańców, by zakładali ogrody, choćby na balkonach; rozdają im nawet darmowe sadzonki. Dużo jest mowy o rewitalizacji dzielnic. Miasto chce wspierać przemysł kreatywny, tworzyć kluby ESK w aglomeracji górnośląskiej.

Katowice uważają się za czarnego konia konkursu, mają poparcie Krakowa, który był już ESK. – Chcemy opowiedzieć, co jest w naszym wniosku. Np. na terenie kopalni „Katowice” stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego – mówi Piotr Zaczkowski, dyr. katowickiego biura ESK. – Chcemy pokazać, co już się udało zrealizować. Na pewno ul. Mariacką, gdzie ludzie wieczorem razem spędzają czas.

WROCŁAW

Czwartek to czas na Wrocław. „Przestrzenie dla piękna” – takie miałoby być hasło ESK 2016 miasta, który chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Proponują tu wciągnięcie w obieg kultury młodych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych poprzez Obligację Kulturalną. To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek. Powstać ma nowa placówka, Inkubator, ułatwiająca rozwój młodym artystom i przyznająca im stypendia.

Nowatorskim pomysłem jest otwarcie w 2016 r. przestrzeni kościelnych dla działań artystycznych. – Nie przygotowujemy żadnego skomplikowanego programu. Na pewno zabierzemy ekspertów na Nadodrze – dzielnicy w trakcie intensywnej rewitalizacji – mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK.

GDAŃSK

Eksperci zakończą intensywny tydzień w piątek wizytą w Gdańsku. „Wolność Kultury, Kultura Wolności” – to hasło tej kandydatury. W mieście podkreślają, że chcą tworzyć klimat sprzyjający różnorodności narodowej, obyczajowej i religijnej. W komitecie honorowym zasiadają Lech Wałęsa, Václav Havel i Günter Grass.

Tamtejszy sztab ESK twierdzi, że rozpoznawalność miasta może być jego atutem. Podkreśla, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą. – Jednym z punktów jest wizyta na osiedlu Zaspa, gdzie od kilku lat powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Tego dnia odbywa się tu Noc Murali – mówi Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK.

*Informacje o planach miast na podstawie pierwszych aplikacji. Drugich kandydaci nie zdradzają.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto