Magdalena Paśnikowska
Kobieca reprezentacja Polski w piłce ręcznej jest na najlepszej drodze do awansu po sześciu latach przerwy na mistrzostwa świata. Biało-czerwone z dwoma zawodniczkami SPR Lublin w składzie pokonały w wyjazdowym meczu w Orebro Szwecję 26:23 (16:13), co stawia je w bardzo dobrej sytuacji przed sobotnim rewanżem w Elblągu.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

W pierwszej siódemce naszej kadry znalazły się Weronika Gawlik i Alina Wojtas, mistrzynie Polski z lubelskim SPR-em, natomiast Małgorzatę Stasiak i Agnieszkę Kocelę z udziału w meczu wykluczyły kontuzje.

Początek rywalizacji w Szwecji należał zdecydowanie do Polek, które szybko wyszły na prowadzenie 3:0 i znakomicie spisywały się w ataku, gdzie klasą dla siebie była Karolina Kudłacz, tym razem zmuszona do gry na nietypowej dla siebie pozycji prawej rozgrywającej.

Wicemistrzynie Europy z 2010 roku dopiero w 20. minucie za sprawą Johanny Ahlm doprowadziły do remisu 11:11. Chwilę potem Weronikę Gawlik zmieniła w polskiej bramce Monika Maliczkiewicz z Zagłębia Lubin. Od stanu 13:13 biało-czerwone zaliczyły trzy trafienia z rzędu i mogły zejść na przerwę w dobrych nastrojach, bo na pewno nie stawiano je w roli faworytek niedzielnej rywalizacji.

Tak jak Polki świetnie zaczęły pierwszą połowę, tak samo tuż po zmianie stron włączyły wyższy bieg, doprowadzając do stanu 19:13. Szwedki na swoje inauguracyjne trafienie w drugiej części meczu musiały czekać aż do 37. minuty.

Mimo dużego zmęczenia i małej liczby zmienniczek nasze reprezentantki spisywały się bardzo dzielnie. Wojtas w całym spotkaniu zdobyła 6 goli, będąc drugą naszą snajperką po wspomnianej już Kudłacz, słusznie wybranej MVP rywalizacji. To właśnie mierząca 192 cm wzrostu bombardierka SPR-u Lublin zaliczyła ostatnią bramkę dla naszej kadry, trafiając w 54. minucie na 26:21. Gospodynie w końcowym fragmencie potyczki zdobyły zmniejszyć straty o dwa oczka, co i tak stawia je w bardzo trudnej sytuacji przed rewanżem w Polsce.

Warto wspomnieć, że na trybunach nowo otwartej hali Idrottshuset w Orebro nie zabrakło kibiców z Lublina, którzy gorąco dopingowali reprezentantki Polski.

Szwecja – Polska 23:26 (13:16)
Szwecja: Grubbstrom, Nordstrom – Ahlm 6, Gullden 6, Westberg 4, Oden 2, Alm 2, Blohm 2, Roberts, Sand, Helleberg, Agren

Polska: Gawlik, Maliczkiewicz - Kudłacz 8, Wojtas 6, Byzdra 5, Kulwińska 3, Koniuszaniec 2, Stachowska 1, Jochymek 1, Grzyb, Szwed

Sędziowały: Charlotte i Julie Bonaventura (Francja)

Kary: Szwecja 2 minuty, Polska 4 minuty