Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś obchodzimy tłusty czwartek (przepisy na pączki, liczba kalorii)

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Pączki z lukrem, z toffi, z marmoladą, śmietaną, likierem, serem ...
Pączki z lukrem, z toffi, z marmoladą, śmietaną, likierem, serem ... Karol Zienkiewicz
Pączki z lukrem, z toffi, z marmoladą, śmietaną, likierem, serem i inne są dziś rozchwytywane przez wszystkich. Należy pamiętać o wielu kaloriach, które zjadamy z każdym z nich. Czekamy na przepisy od Was.

Pączki kojarzą nam się z domowymi smakami sprzed lat, dlatego tylu jest na nie chętnych. Zgodnie z tradycją w tłusty czwartek możemy zjeść tyle pączków ile chcemy. Zanim jednak smaczne słodkości trafią do naszych ust, muszą przejść długą drogę.

Najpierw cukiernik zaczyna od wyrobienia ciasta. Następnie przy pomocy maszyny dzieli ciasto na równe kawałki, nakłada nadzienie i formuje pączek na kształt kuli. Całość przechowywana jest w wilgotnym i ciepłym pomieszczeniu do czasu, aż ciasto urośnie. Kolejnym krokiem jest smażenie pączków z obu stron w głębokim tłuszczu. Na sam koniec, wedle uznania można jeszcze polukrować, pokryć czekoladą, posypać skórką pomarańczową, czy posypać cukrem pudrem. Bardzo trudno jest wymienić wszystkie rodzaje pączków, bowiem wszystko zależy od fantazji cukiernika.

Pączki oprócz dobrego smaku mają wiele kalorii.

W zależności od wagi i nadzienia, pączki mają od 250 do 300 kalorii. Dietetycy przestrzegają, że aby słodkie szaleństwo nie odbiło się na wadze należy pomyśleć o dodatkowym ruchu, lub ćwiczeniach.

Skąd wzięła się słodka tradycja? Utarło się, że jeśli ktoś nie zje pączka w tłusty czwartek, to nie będzie się mu wiodło przez najbliższy rok. Pączkowe święto przypada w ostatni czwartek karnawału. Kiedyś tłusty czwartek był początkiem tzw. tłustego tygodnia, świętowanego hucznie przed Wielkim Postem, który zaczyna się w środę popielcową. Tradycja zabaw w ostatnim tygodniu karnawału wywodzi się ze starożytności i uroczystości związanych z kończącą się zimą.

Przepis na domowe pączki:

1 kg mąki, 10 dkg drożdży, 10-15 dkg cukru, ok. 0,5 l mleka, 6 żółtek, 1 jajo, sól, 5-6 łyżek oliwy lub oleju (albo 10 dkg margaryny). 0,5 laski wanilii, kieliszek spirytusu, sok i skórka z cytryny, 1 – 1,5 kg tłuszczu do smażenia (smalec, olej), 10 dkg cukru pudru do posypania, 40 dkg marmolady lub osączonych konfitur.

Zrobić rozczyn z roztartych drożdży z łyżką cukru, 20 dkg mąki i mlekiem. Zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Utrzeć jajo i żółtka z cukrem, dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn, wanilię, sok z cytryny, otartą skórkę, resztę mleka, szczyptę soli, alkohol. Wyrabiać ciasto, aż stanie się gładkie i będzie odstawać od ręki, a na powierzchni ciasta pokażą się pęcherzyki powietrza. Wlewać po trochu tłuszcz, jeszcze chwilę wyrabiać. Ciasto powinno być niezbyt gęste. Zostawić w cieple do wyrośnięcia (10-15 minut). Gdy ciasto zacznie rosnąć, zaraz wyrabiać.

Nabierać łyżką małe porcje ciasta. Kształtować w ręku małe krążki, na środek nakładać 0,5 łyżeczki marmolady lub innego nadzienia. Zlepiać dokładnie, formować kule, kłaść zlepieniem na spód na posypaną mąką deseczkę, przykryć czystą ściereczką. Podgrzać tłuszcz do smażenia. Wyrośnięte pączki kłaść na gorący tłuszcz górną stroną na dół. Smażyć, pączki powinny swobodnie pływać. Gdy pączki zrumienią się od dołu, obrócić widelcem do góry i dosmażyć bez przykrycia. Usmażone pączki wyjmować na bibułę do osączania, układać na szerokim półmiski jeden obok drugiego, gorące oprószyć cukrem z wanilią.

Przepis na faworki:

20 dkg mąki, 3 żółtka, sól, 3-4 łyżek gęstej śmietany, 1 płaska łyżeczka proszku spulchniającego (opcjonalnie), 1 łyżka spirytusu, 50 dkg tłuszczu do smażenia, 10 dkg cukru pudru do posypywania, wanilia, bibuła do osączania.

Mąkę zmieszać ze śmietaną, zrobić zagłębienie, dodać żółtka, szczyptę soli, proszek. Wszystkie składniki wymieszać razem, następnie wyrobić ciasto na jednolitą masę. Ciasto ma mieć gęstość ciasta kluskowego. Ciasto wałkować patiami dosyć cienko, starając się jak najmniej podsypywać mąką. Krajać nożem na paski szerokości 3 cm, długości 15 cm. Każdy pasek przekrajać w środku wzdłuż na przestrzeni 5-6 cm i przewinąć. Ciasto wkładać na tłuszcz i smażyć z dwóch stron na jasnozłoty kolor przewracając widelcem. Wyjąć, osączyć na bibule, przełożyć na talerz, oprószyć cukrem z wanilią. Układać w piramidkę na szklanym półmisku.


1. Robienie pączków zaczynamy od wyrobienia ciasta.

2. Potem przy pomocy maszyny dzieli się ciasto na równe kawałki, a następnie nakłada się marmoladę lub inne nadzienie i zawija.

3. Smażymy z obu stron w głębokim tłuszczu.

4. Tak przygotowane wystarczy jeszcze polukrować i można już zajadać.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto