Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Św. Patryka w Lublinie

Aleksandra Antonowicz
Aleksandra Antonowicz
Koncerty folkowe, irlandzkie piwo i jadło – takie atrakcje czekają na lublinian, którzy obchodzą dzień św. Patryka.

Na całym świecie Dzień Świętego Patryka to czas, w którym rozbrzmiewają irlandzkie rytmy. Lublinianie również obchodzą dzień patrona zielonej wyspy. – W sobotę 20 marca odbędzie się u nas koncert zespołu Sauin. Stratujemy o godzinie 19. Sam obchodzę dzień św. Patryka od 15 lat, więc nie mogłem się powstrzymać przed zorganizowaniem tego koncertu – mówi Krzysztof Pasaman z klubu Spirala.

– Gramy muzykę celtycką. Na koncercie nie zabraknie także piosenek żeglarskich – opowiada Katarzyna Wasilewska z zespołu Sauin.

W środę, 17 marca, ruszają także kilkudniowe spotkania w pubie Czarna Owca.-  O godz. 20 zagra zespół Lia Fail – mówi Julia Jurgiwiak z Czarnej Owcy. – Z kolei w czwartek zapraszamy na dyskotekę folkową. Nasi goście będą bawić się przy irlandzkim, bałkańskim i góralskim folku. Dla pierwszych 50 kobiet przewidzieliśmy niespodziankę. 19 marca planujemy koncert zespołu Lia Fail i pokazy taneczne.

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe obchodzone 17 marca.
Obchodzi je wiele krajów, także Polska. Dzień patrona Irlandii wiąże się przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego, irlandzkiego zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Irlandczycy obchodzą go hucznie. Organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony.

Kim był św. Patryk? Misjonarzem, który krzewił chrześcijaństwo w Irlandii. Jak głosi legenda, jako nastolatek został uprowadzony przez piratów i wywieziony jako niewolnik na wyspy Irlandii. Uciekł jednak z niewoli i powrócił do rodzinnych stron w Brytanii. Nie dane mu było pozostać jednak w ojczyźnie - wrócił do pogańskiego kraju, aby go chrystianizować. Koniec życia spędził w klasztorze w Down. Zmarł 17 marca 461 r. Jak głoszą legendy św. Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych. Nawet jego szczątki miały moc uzdrawiania. Przechowywane były jako relikwie. To właśnie temu świętemu Irlandia zawdzięcza swój symbol, czyli koniczynę, za pomocą której św. Patryk tłumaczył istnienie Trójcy Świętej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto