Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Solidarności z Kubą

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Wystawa fotografii ukazująca życie na Kubie, modlitwa oraz projekcja filmu p.t. „Moja Kuba, moja Polska” to punkty programu lubelskich obchodów Dnia Solidarności z Kubą.

W Lublinie swoją solidarność z narodem kubańskim, tak jak w ubiegłym roku zademonstruje Stowarzyszenie Solidarności Globalnej i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. W środę 20 maja o godz. 11 na deptaku pomiędzy Ratuszem a kościołem p.w. Ducha Świętego stanie wystawa pod hasłem „50 lat rewolucji – 50 lat dramatu Kubańczyków”. Wieczorem odbędzie się modlitwa w intencji narodu kubańskiego. Początek o godz. 19.30 w kościele p.w. Ducha św.

O 20.30 w restauracji „Pod Halabardą” przy ul. Grodzkiej 1 będzie można obejrzeć dokument „Moja Kuba, moja Polska” oraz posłuchać kubańskich opowieści i muzyki w wykonaniu młodego Kubańczyka goszczącego w Lublinie.

Dzień 20 maja 1902 roku uznaje się za datę odzyskania przez Kubę niepodległości. Po latach panowania hiszpańskiego i okupacji amerykańskiej wyspa miała być w pełni wolna. Jednak od ponad 50 lat naród kubański żyje w kraju, w którym prawa i wolności obywatelskie są drastycznie ograniczane przez komunistyczną dyktaturę. Tak więc 20 maja został ustanowiony Dniem Solidarności z Kubą – chwilą manifestacji międzynarodowego wsparcia dla Kubańczyków cierpiących z powodu reżimu i bezskutecznie walczących o demokratyczne przemiany w swym kraju.

Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z José Torresem, który 24 maja w Plazie podpisywać będzie swoją książkę „Salsa na wolności”.

José Torres, znany muzyk salsowy i ukraiński zespół Skay zagrają 24 maja w Ogrodzie Saskim.

Impreza jest częścią projektu „Bo byłem przybyszem”, organizowanej przez lubelskie Centrum Wolontariatu. – Ta kampania ma ukazać przebywających w Lublinie cudzoziemców w świetle, które pozwoli na ich bliższe poznanie – tłumaczy Wojciech Wciseł, lider projektu.

W niedzielę w Ogrodzie Saskim stanie sześć stanowisk, przy których porozmawiać będzie można gości z Kuby, Ukrainy, Indii, Afryki i Azji. – Każdy, kto przyjdzie, będzie mógł spróbować potraw, charakterystycznych dla tych narodowości. Poza tym wolontariusze z Centrum Wolontariatu przygotowali wiele ciekawych warsztatów, między innymi puzzle, naukę salsy, czy malowanie twarzy w kolorach flag różnych krajów. Na miejscu będą też karykaturzyści. Te atrakcje rozpoczną się o godzinie 16.00. Natomiast koncert zacznie się o 19.00. – Torres przyjedzie z zespołem tanecznym. Zaprezentują tańce świata, w tym także kubański – dodaje Wojciech Wciseł.

KSZ/AJ

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto