Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Matki już dziś: złóż życzenia swojej mamie!

red
Beata i Michałek, kandydaci w plebiscycie Mama i ja
Beata i Michałek, kandydaci w plebiscycie Mama i ja
26 maja tradycyjnie obchodzony jest Dzień Matki. Zarówno małe, jak i duże pociechy składają tego dnia życzenia swoim mamom. Skąd wzięło się to święto i jak obchodzone jest w innych krajach?

Dzień Matki już dziś: zostaw dla Niej wiadomość pod artykułem. Pokaż, jak bardzo Ją kochasz!

Dzień Matki to jedno z najbardziej znanych świąt na świecie. Polska jako jedyna obchodzi je 26 maja. W większości krajów dzień ten przypada na pierwszą lub drugą niedzielę maja. Gdzie indziej Dzień Matki świętowany jest równocześnie z Dniem Kobiet. W niektórych krajach mamy mają wolne w pracy.

W Korei Południowej nie ma oddzielnego święta dla dwojga rodziców. Obchodzą oni 8 maja wspólny Dzień Rodziców. O tajlandzkich Mamach pamięta się dzięki urodzinom królowej Sirikit Kitiyakara, uważanej za Matkę całego narodu.

Zalążkiem dzisiejszego święta w kulturze europejskiej jest pochodzące ze starożytności czczenie matek-bogiń, które symbolizowały płodność i urodzaj. Niektóre z tych obchodów przetrwały do dzisiaj, jak w Indiach, gdzie nadal oddawany jest kult bogini Durgi.

W średniowiecznej Anglii rozwinął się zwyczaj tak zwanej niedzieli u matki, który bynajmniej nie wiąże się stricte z rodzicielkami. Miał on na celu odwiedzenie rodzinnych stron i wzięcie udziału w mszy odprawianej w kościele-matce w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Wizyta ta równocześnie wiązała się z odwiedzinami w domu i z czasem ten obyczaj przekształcił się we współczesny Dzień Matki.

Początki amerykańskiego święta Mam pojawiły pod koniec XIX wieku. Wtedy to promowano Dzień Matczynej Pracy, który po zmianach w 1914 roku został zatwierdzony przez Kongres jako narodowy Dzień Matki. W czasie tego dnia dzieci wyrażają wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie, wręczając swoim Mamom prezenty – kwiaty, laurki czy też słodycze.

Wpływy amerykańskiej wersji święta Dnia Matki wyraźnie widać w Japonii. Mimo że pierwszy raz obchodzono je w 1931 roku i w dodatku 6 marca, to w czasie okupacji datę przesunięto na tę samą, która obowiązuje w USA. Jednak dla Japończyków ma to też wymiar praktyczny – niedziela jest dniem wolnym od pracy. W czasie tego święta dzieci dają swoim Mamom prezenty, a jako kwiaty wręczane są czerwone goździki symbolizujące matczyną miłość – nieustającą i bezinteresowną.

Trwa głosowanie w plebiscycie "Mama i ja" [ZOBACZ KANDYDATURY I ODDAJ GŁOS]

Nasz polski Dzień Matki przypada na 26 maja. Pierwszy raz obchodzono go 1914 roku w Krakowie. W tym dniu wszystkie Mamy są przez dzieci obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. Jednak cel tego święta jest ten sam – okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Wszystkich naszych czytelników zachęcamy, aby w komentarzach pod artykułem składali życzenia swoim Mamom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto