18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Matki: historia. Od palenia ofiar do życzeń przez skype'a

Ewelina Krawczyk
Dzień Matki i jego historia
Dzień Matki i jego historia materiały prasowe
Rea, matka wszechświata i wszystkich bóstw, z okazji święta Matki Natury otrzymywała hołd, na który składały się palone ofiary. Od wielu wieków nie stosuje się już tego rodzaju praktyk - matki otrzymują kwiaty, życzenia - nie rzadko internetowe. Tak w skrócie można opisać ewolucję majowego święta, jednego z ważniejszych: Dnia Matki.

Dzień Matki - historia

Dzień Matki w większości krajów świata obchodzony jest w maju, czyniąc ten miesiąc jeszcze piękniejszym. Tylko w Polsce świętujemy 26 maja, z reguły jednak jest to druga lub ostatnia niedziela miesiąca. Data spowodowana jest historią panny Anny Jarvis z Południowej Wirginii, która po śmierci swojej matki rozpoczęła kampanię na rzecz ustanowienia oficjalnego Dnia Matki. Twierdziła, że rodzicielki są niedoceniane i należy zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla swoich rodzin. Święto miało reż zbliżać rodziców do swoich dzieci. Pierwszy Dzień Matki, który wywalczyła Anna Jarvis odbył się 12 maja 1907 roku uświetniony mszą za wszystkie matki świata. Przeprowadzona przez nią kampania mająca na celu popularyzację obchodów Dnia Matki przyniosła spodziewany rezultat i już po kilku latach większość stanów obchodziła to święto w drugą niedzielę maja, a w 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił je świętem państwowym.

Jednak Dzień Matki ma też swoje korzenie w starożytnej Grecji. Tam oddawano cześć Matce Naturze wraz z rozkwitem wiosny. Podobne praktyki rozpowszechniły się w Rzymie, gdzie czczono bogini Cybele - również matkę bogów. Święto to zwano Hilaria i odbywało się w maju - od 15 do 18. Jak większość świąt pogańskich, tak i rzymskie Hilaria, stały się "inspiracją" dla patriarchów, by stworzyć święto Matki Boga. Po latach dzień, w którym było obchodzone, został tym, w którym powinno odbyć się podróż do rodzinnej parafii, by tam oddać cześć zarówno Matce Boga, jak i własnej. Tymczasem niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi.

W Polsce święto nie jest narodowym, a ponieważ nie wypada (jak w większości krajów) w weekend - nie jest dniem wolnym. Matki otrzymują więc bukiety i upominki - często na odległość lub w innym terminie. Prezenty są jednak pewną formą komercjalizacji święta, które powinno mieć po prostu piękną tradycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Matki: historia. Od palenia ofiar do życzeń przez skype'a - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto