MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień bez Samochodu: Rowerzyści zawładnęli Lublinem (relacja, zdjęcia)

freelancer
freelancer
Rowerzyści na ponad godzinę zawładnęli ulicami Lublina. Potem odbył się konkurs na najszykowniejszych posiadaczy dwóch kółek.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego


Przejazd na rowerach ulicami Lublina

Wyruszyli około godziny 15 z Placu Litewskiego W przejeździe wzięło udział około 180 uczestników. Trasa zatoczyła krąg przez ulice śródmieścia, LSM i Czubów. Peleton zabezpieczały radiowozy, policjanci na motocyklach i na rowerach, wolontariusze z organizacji rowerowych – kilkakrotnie tylko dzięki sprawnej pracy powyższych, kolumna miała szansę przemieszczać się w popołudniowych korkach.

Cycle Chick

Po powrocie na Plac Litewski, około godziny 16, rozpoczął się konkurs Cycle Chick, na najszykowniejszych rowerzystów.

O „rowerowym szyku” po raz pierwszy usłyszano w Kopenhadze, gdy jeden z tamtejszych fotografów uwiecznił na zdjęciu elegancko ubraną rowerzystkę, a następnie opublikował jej fotografię w Internecie. Konsekwencją tego było powstanie swego rodzaju mody na rowerową elegancję, która szybko rozprzestrzeniła się na całą Europę.

Właściwy strój na rower to już nie jest dres, bądź obcisły strój kolarski i sportowy rower – teraz na topie jest stylowy bicykl miejski i po prostu codzienny strój, w jakim docieramy do pracy, czy szkoły.

- Przecież nie ubieramy się specjalnie do samochodu, czy pociągu – mówi pan Krzysztof Bielak, prowadzący konkurs. - Dlaczego mielibyśmy się ubierać specjalnie do zwykłej jazdy rowerem?

Konkurs odbył się w trzech przedziałach wiekowych: dla osób do 18 lat, dla osób pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, dla starszych niż 26 lat. We wszystkich kategoriach wybierano kobietę i mężczyznę, a nagrodami były komplety oświetlenia i zapięcia do rowerów typu u-lock.

W Sieci można znaleźć wiele blogów poświęconej rowerowej modzie. Także i Lublin taki posiada: lublincyclechic.blogspot.com. Wkrótce będzie można znaleźć tam fotografie z powyższego konkursu.

Dzień Bez Samochodu

Dzień Bez Samochodu, który przypadł na czwartek, był finałem obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego transportu. Idea Dnia bez Samochodu narodziła się we Francji, w 1998 roku. Celem było – i jest nadal – kształtowanie postaw proekologicznych, promocja innych środków transportu indywidualnego niż samochód osobowy.

W naszym kraju Dzień bez Samochodu obchodzony jest od dziewięciu lat, pod patronatem Ministerstwa Środowiska. W akcji bierze udział około 90 polskich miast.

Organizatorem przejazdu rowerowego było Porozumienie Rowerowe. Organizatorami konkursu „Cycle Chic” było stowarzyszenie „Rowerowy Lublin”, lubelski blog Cycle Chic. Koordynatorem wydarzeń Dnia Bez Samochodu był Wydział Ochrony Środowiska UM Lublin.


****

SERWIS ROWEROWY DZIENNIKA WSCHODNIEGO

Masz pomysł na trasę rowerową, chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami albo zdjęciami i filmami? Serwis rowerowy Dziennika Wschodniego to miejsce dla Ciebie! Przyślij swoje teksty i zdjęcia na [email protected], a my umieścimy je w serwisie rowerowym!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto