Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielą ulice na kawałki, żeby zmieścić patronów

redakcja
redakcja
Zmiany nazwy odcinka ul. Głębokiej na Al. Ofiar Komunizmu chce ...
Zmiany nazwy odcinka ul. Głębokiej na Al. Ofiar Komunizmu chce ... Jacek Świerczyński
Zmiany nazwy odcinka ul. Głębokiej na Al. Ofiar Komunizmu chce miejski radny. To nie pierwsza propozycja dotycząca tej ulicy i zarazem nie jedyny pomysł radnego, który chce przemianować także… część Drogi Męczenników Majdanka.

„Alejami Ofiar Komunizmu” miałby się stać odcinek od ul. Sowińskiego do al. Kraśnickiej. Zabiega o to radny Piotr Krzysztof Kuty (niezrzeszony). Jego zdaniem brakuje miejsc „upamiętniających wszystkie ofiary komunizmu”. – Stąd w pełni zasadne jest uczczenie ich pamięci w Lublinie, mieście, które w lipcu 1944 roku stało się siedzibą PKWN – pisze Kuty w uzasadnieniu projektu uchwały.

Ewentualna zmiana nie wymusi na nikim wymiany np. dowodu osobistego. – Nie ma tu żadnych wykorzystanych punktów adresowych – mówi Joanna Gajak, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta.

Brak adresów sprawia, że co pewien czas padają pomysły na zmianę nazwy tego odcinka. Niedawno mowa była o ul. Tadeusza Mazowieckiego, a w 2010 r. ówczesny prezydent, Adam Wasilewski proponował ul. Katyńską. Wycofał się po fali krytyki.

Pod projektem w sprawie Alej Ofiar Komunizmu było wczoraj już 8 podpisów. Propozycję Kutego podpisali też radni PiS: Sylwester Tułajew, Tomasz Pitucha i Mieczysław Ryba oraz klubu Wspólny Lublin: Jadwiga Mach, Marek Jakubowski, Mariusz Banach, Marcin Pogorzałek i Marcin Nowak. Ten ostatni w 2010 r. jeszcze jako radny PiS krytykował pomysł przemianowania części Głębokiej na Katyńską.

– Zbliża się kampania wyborcza i powstają niekonwencjonalne pomysły – komentował wówczas Nowak. Ulica Katyńska powinna powstać w Lublinie. Jednak jeśli zgodzimy się na proponowaną przez prezydenta zmianę to powstanie niebezpieczny precedens. Głęboka to nazwa historyczna mocno zakorzeniona w świadomości lublinian i już raz była zmieniona na PKWN.

Co się od tamtej pory zmieniło? – Długo byłem sceptyczny wobec takich propozycji, ale jest takie zapotrzebowanie. Dużo prestiżowych ulic nam nie zostało i jeśli możemy dzielić je na mniejsze odcinki to powinniśmy to robić – mówi teraz Nowak.

Głosowanie planowane jest na 19 grudnia. Kuty chce też przemianowania Drogi Męczenników Majdanka od nowego ronda do granicy miasta. Miałby on otrzymać imię Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.

Jak dużo jeszcze odcinków dużych ulic nie ma punktów adresowych? Ratusz nie prowadzi takich statystyk, bo nie ma takiej potrzeby. Z kolei Nowak przyznaje, że w kolejce czeka już następny pomysł: zmiany nazwy części ul. Obrońców Pokoju na ul. Ofiar Katynia.

Dominik Smaga

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto