Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie wystawy w Bibliotece Głównej UMCS. NSZZ Solidarność oraz dawni rektorzy uczelni

Leszek Mikrut
Wystawa poświęcona działaniom NSZZ „Solidarność” na UMCS w latach 1980-2020
Wystawa poświęcona działaniom NSZZ „Solidarność” na UMCS w latach 1980-2020 Fot. Leszek Mikrut
Jeszcze do końca lutego w gmachu Biblioteki Głównej UMCS przy ul. Radziszewskiego 11 można zwiedzać wystawę poświęconą wieloletniej działalności NSZZ „Solidarność” na tej lubelskiej uczelni. W holu biblioteki natomiast udostępniona jest inna ciekawa ekspozycja, poświęcona rektorom uniwersytetu.

Wystawa „NSZZ Solidarność UMCS 1980-2020”, zlokalizowana w muzeum uniwersyteckim, prezentuje historię 40-letniej działalności tej organizacji na największej lubelskiej uczelni. O jej doniosłości świadczy fakt, że na otwarciu ekspozycji władze uniwersytetu reprezentował rektor - prof. Radosław Dobrowolski, który otworzył wystawę. W jej zainaugurowaniu wziął również udział przewodniczący NSZZ Solidarność na UMCS - Jacek Kot oraz Dariusz Boruch, kierownik Muzeum UMCS. W wydarzeniu uczestniczyli również członkowie Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność na UMCS oraz zaproszeni goście, w tym rekonstruktorzy historyczni ze Stowarzyszenie Krzewienia Wiedzy Historycznej „Lubelska Chorągiew Husarska” przebrani za członków Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO).

Ekspozycja prezentuje zdjęcia, dokumenty i przedmioty materialne z tamtego okresu oraz pokazuje twórców organizacji i jej działaczy na tle zmian historycznych zachodzących na samym uniwersytecie, w Lublinie i w kraju.

Jednocześnie w tamtejszej Galerii „Po schodach” znajduje się wystawa dedykowana wszystkim osiemnastu dotychczasowym rektorom uczelni - od jej założyciela prof. Henryka Raabego począwszy, a na prof. Stanisławie Michałowskim kończąc. W centralnej gablocie oprócz Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, którym odznaczona jest uczelnia, umieszczony jest także m.in. akt darowania działki przez Miejską Radę Narodową w Lublinie z dnia 3 kwietnia 1946 roku Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej:

„(…) 17 hektarów gruntu położonego między ulicą Głęboką, cmentarzem przy ulicy Lipowej, ulicą Marii Curie-Skłodowskiej i projektowaną częścią ulicy im. Orlicz-Dreszera pod przyszłą chwalebną a pomyślną rozbudowę uczelni, ku pożytkowi Najjaśniejszej, Demokratycznej Rzeczypospolitej”.

Wystawa poświęcona dawnym rektorom UMCS
Fot. Leszek Mikrut

Na obydwie wystawy wstęp jest wolny. Są dostępne dla odwiedzających w godzinach działania Biblioteki Głównej UMCS z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto