Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie paralelne wystawy w Bibliotece Głównej UMCS

Leszek Mikrut
W Muzeum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (gmach Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11) od dwóch tygodni można zwiedzać wystawę „Mistyczny Lublin – architektura naszych przodków”.

Autorem wszystkich prac jest lublinianin Leszek W. Niewiadomski - absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Jego obrazy brały udział w 50 wystawach autorskich i 100 zbiorowych w Polsce i zagranicą (m. in. we Francji, Kanadzie, Rumunii, czy Włoszech).

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych, w placówkach dyplomatycznych, w galeriach oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, w tym: w Belgii, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech.

Leszek W. Niewiadomski jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz Zarządu Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Pełni on również funkcję komisarza Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Pejzaże mistyczne – architektura Lublina i okolic” oraz wystaw polskich i zagranicznych artystów. Tworzy także ilustracje dla wydawnictw literackich i naukowych (np. Biblioteka Javier Coy d'estudis Nord-Americans, Uniwersitat de Valencia, Hiszpania, Wydawnictwo KUL). Artysta na co dzień zajmuje się pastelem olejnym, akwarelą i akrylem.

- Prezentowany cykl - to wyjątkowa wystawa, która powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin - informuje rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. - Tematem przewodnim artysty jest unikatowa i niezwykle charakterystyczna architektura miasta - jej fragmenty i zaułki widziane z różnych perspektyw. Wśród obrazów znajdziemy m. in. miejsca znane nam ze Starego Miasta, w tym widok na Bramę Rybną. Celem realizowanego projektu jest promowanie związanych z Lublinem nietuzinkowych przestrzeni, wywołanie przeżyć w kontakcie z architekturą naszych przodków. Obrazy Niewiadomskiego nie pozostawiają odwiedzających obojętnymi, gdyż pozwalają na odkrywanie w zwyczajnych miejscach ich surrealnego znaczenia - uzupełnia.

Poza otrzymaniem stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin, artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Został m.in. odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, Medalem Prezydenta M. Lublin, uhonorowany Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodami Kulturalnymi Województwa Lubelskiego.

Prezentowane obrazy wykonane są w technice pastelu olejnego. Wystawa będzie dostępna do 8 marca 2020 r., a wstęp na nią jest wolny.

Jednocześnie w Galerii „Po schodach”, która także zlokalizowana jest w gmachu Biblioteki Głównej UMCS, znajduje się ekspozycja fotografii Wiktora Kowalczyka.

- Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia przedstawiające obiekty należące do UMCS – wyjaśnia Aneta Adamska. - Twórca fotografii, Wiktor Kowalczyk, niemal codziennie przemierza uliczki i skwery miasteczka akademickiego, którego architektoniczna tkanka trwa, rozrasta się i jest odnawiana. Najstarsze budowle pamiętają niemal początki uczelni, inne dają świadectwo kolejnych epok, najnowsze stanowią wypadkową dzisiejszych wizji i możliwości.

Autor wystawy – to jako miłośnik fotografii, który od kilku lat odbywa na terenie miasteczka akademickiego „permanentny plener”. Chodząc ze swym aparatem fotograficznym po drogach, dróżkach i ścieżkach, nie dokumentuje on, ani nie podziwia jednak architektury samej w sobie. Artyście wystarczy jednak, że oświetli ją słońce, a światłocień wydobędzie jej rysunek, faktury i rytmy. Wtedy zaraz nabierają wyrazistości odbicia w szybach, a gładkie powierzchnie udekorują cienie.

„Wtedy zwalniam, ku zaniepokojeniu przechodniów robię krok w tył, w bok i rozmawiając półgłosem z samym sobą kadruję – jakbym pobierał wycinki świata do dalszej analizy. Utrwalone z uwagi na swą plastyczność, ujęte w pewną formę, ujawniają potem także pozaestetyczne sensy, stając się generatorami refleksji” - opowiada o sobie sam artysta.

Wiktor Kowalczyk urodził się w 1964 roku w Lublinie - zauważa rzecznik prasowy UMCS - Studiował biologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz muzealnictwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dwadzieścia lat pracy poświęcił Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym, a od siedmiu lat pracuje w Muzeum Lubelskim w Lublinie, opiekując się Dworkiem Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie. Jest twórcą wystaw i publikacji, organizatorem wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych. Od dzieciństwa zajmuje go fotografia, pisuje także wiersze.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto