Drzwi Otwarte UMCS. Przez koronawirusa odbędą się w przestrzeni wirtualnej

Leszek Mikrut
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Coroczna, tradycyjna akcja Drzwi Otwartych UMCS, która do ubiegłego roku miała miejsce w salach wykładowych, na korytarzach i holach uczelni, już drugi przegrywa z koronawirusem. Ze względu zagrożenie epidemiczne została całkowicie przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości.

Początek wiosny zawsze stanowi czas dla licealistów, kiedy mają szansę na poznanie oferty uniwersytetów podczas drzwi otwartych. Każdego roku wydarzenie to odbywało się w piątkowy poranek. Dopiero w roku ubiegłym, gdy świat opanował wirus Covid-19, miało ono miejsce w zupełnie innym terminie, bo w poniedziałek po południu. W tym roku organizacja tego rodzaju wydarzenia w tradycyjnej formie również nie jest możliwa.

– Aby ułatwić kandydatom na studia podjęcie decyzji, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej organizuje Wydziałowe Drzwi Otwarte – informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy uczelni. – Jest to unikatowy w skali kraju cykl 12 webinarów, w których trakcie kandydaci uzyskają informacje m.in. o ofercie kształcenia poszczególnych wydziałów, połączą się online z przedstawicielami uczelni, w tym samym wymiarze przespacerują się po budynkach wydziałowych UMCS, poznają infrastrukturę uniwersytetu oraz zobaczą, jak wygląda życie studenckie.

– Ponadto każdy z wydziałów przygotował krótki wykład popularnonaukowy z dziedziny, w której specjalizuje się jednostka. Podczas każdego spotkania przewidziany jest również blok pytań i odpowiedzi (Q&A), w którym prowadzący odpowiadać będą na zadane wcześniej przez licealistów pytania związane z rekrutacją oraz ze studiami – dodaje Aneta Adamska.

UMCS w Lublinie to największy ośrodek naukowo-badawczy we wschodniej Polsce. Jego mury w ciągu 76 lat istnienia uczelni opuściło ponad 250 tys. absolwentów. Na uniwersytecie można studiować na blisko 80 kierunkach i w zakresie ponad 250 specjalności z wielu obszarów kształcenia: społecznego, humanistycznego, ścisłego, przyrodniczego, sztuki, ale też technicznego, kultury fizycznej czy nauk o zdrowiu. W ofercie znajdują się także ścieżki kształcenia realizowane w językach obcych, jak również liczne szkolenia oraz kursy. Łącznie na uczelni kształci się ponad 18000 studentów, w tym 1800 cudzoziemców reprezentujących blisko 50 krajów świata.

W tym roku po raz pierwszy UMCS odszedł od dotychczasowej formuły organizowania akcji na wszystkich swoich dwunastu wydziałach w jednym terminie.

Spotkania odbywać się będą według następującego harmonogramu:

 • 4 marca: Wydział Prawa i Administracji
 • 9 marca: Wydział Filozofii i Socjologii
 • 11 marca: Wydział Ekonomiczny
 • 15 marca: Wydział Politologii i Dziennikarstwa
 • 18 marca: Wydział Artystyczny
 • 22 marca: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
 • 25 marca: Wydział Pedagogiki i Psychologii
 • 29 marca: Wydział Biologii i Biotechnologii
 • 8 kwietnia: Wydział Humanistyczny
 • 15 kwietnia: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki
 • 22 kwietnia: Wydział Chemii

*Termin spotkania z Wydziałem Zamiejscowym w Puławach zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

– Nasze Wydziałowe Drzwi Otwarte to nie są zwykłe webinary – zaznacza Aneta Adamska. – To 12 godzin spotkań na żywo w wirtualnej przestrzeni. W ich czasie kandydaci kompleksowo poznają Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczestnictwo w wydarzeniu jest niezwykle proste: wystarczy spotkać się z organizatorami online podczas transmisji na uniwersyteckim profilu na portalu społecznościowym Facebook.

Wszystkie relacje będą transmitowane na żywo na facebookowym profilu uczelni o godz. 17.00 zgodnie z podanym harmonogramem.

UMCS zatrudnia niemal 1,6 tys. nauczycieli akademickich. Dysponuje laboratoriami i pracowniami wyposażonymi w nowoczesne urządzenia i aparaturę. Dodatkowym atutem uniwersytetu jest unikatowy, zlokalizowany w centrum miasta kampus, na który składają się: budynki dydaktyczne, biblioteka, kluby, obiekty sportowe oraz kulturalne. Jest to także jeden z nielicznych uniwersytetów w Polsce, który posiada własne akademickie centrum kultury - Chatkę Żaka. O sferę fizyczną studenci i pracownicy uczelni mogą zadbać w Centrum Kultury Fizycznej dzięki prowadzonym zajęciom i sekcjom sportowym. Dopełnieniem działalności uczelni jest sport akademicki i wyczynowy, a zawodnicy wielosekcyjnego Klubu Uczelnianego AZS UMCS odnoszą liczne sukcesy w kraju i za granicą.

Wypieramy z naszej świadomości, że jest pandemia KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie