MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dostałeś SMS z ePUAP, że wygasa twój Profil Zaufany? To oficjalna informacja Ministerstwa Cyfryzacji, choć wygląda jak spam

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
SMS z informacją, że wygasa twój Profil Zaufany to oficjanla kampania Ministerstwa Cyfryzacji. Wygasają właśnie profile, które zostały założone zdalnie w trakcie pandemii i te, których długość została w tym czasie automatycznie wydłużona. Jeżeli chcesz zachować swój PZ, zaloguj na stronie gov.pl i go przedłuż.

SMSy o Profilu Zaufanym zaczęły przychodzić na telefony Polaków w środę (18 października 2023). Wiele osób, które je otrzymało, pomyślało, że to spam lub próba oszustwa i bało się kliknąć w link.

Osoby zajmujące się bezpieczeństwem skrytykowało taką akcję. Uważają, że Ministerstwo Cyfryzacji wybrało niewłaściwy sposób na poinformowanie o Profilach Zaufanych. Pod ich kampanię mogę podszywać się oszuści, wykorzystując ją do kradzieży tożsamości lub innych danych.

Czym jest Profil Zaufany?
To potwierdzenie tożsamości obywatela — podpis potwierdzony profilem zaufanym, podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny, skutecznie zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny. Jest to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji umożliwiająca składanie przez internet dokumentów i wniosków do różnych urzędów. Podpis tak potwierdzony wywołuje skutki prawne, jeżeli został utworzony lub złożony w okresie ważności tego profilu, który trwa trzy lata. Każdy obywatel Polski może posiadać tylko jeden Profil Zaufany.

Profil Zaufany, co możemy przez niego załatwić:

  • Złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego
  • Sprawdzić, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru
  • Sprawdzić swoje punkty karne
  • Złożyć wniosek o świadczenie 500+
  • Złożyć deklaracje podatkowe PIT-WZ, PIT-OP, PIT-37 i PIT-38 na portalu podatkowym
  • Wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
  • Wysłać pismo do podmiotu publicznego

Informacja Ministerstwa Cyfryzacji:

Ważność profilu zaufanego wynosi 3 lata – podczas pandemii była ona automatycznie przedłużona. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, ważność profili trzeba przedłużać samodzielnie.

Jeśli po zalogowaniu się na swój profil zaufany w polu Sposób utworzenia/przedłużenia widzisz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to Twój profil zostanie unieważniony 31 października 2023 roku, nawet jeśli widzisz inną datę wygaśnięcia profilu.

Ważność profilu możesz przedłużyć samodzielnie online na stronie pz.gov.pl.

Minister Cyfryzacji zaplanował kampanię informacyjną skierowaną do osób, których profil zaufany zostanie unieważniony 31 października. Otrzymają one SMS z informacją, gdzie znajdą instrukcję przedłużania profilu zaufanego online.

Szczegóły i podstawę prawną, na jakiej wysyłany jest SMS, znajdziesz w Aktualnościach na stronie profilu zaufanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostałeś SMS z ePUAP, że wygasa twój Profil Zaufany? To oficjalna informacja Ministerstwa Cyfryzacji, choć wygląda jak spam - Gazeta Krakowska

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto