MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

- Do you speak English? - Heee?!?

Łukasz MM-kowicz
Łukasz MM-kowicz
Gimnazjaliści z Lubelszczyzny najsłabiej w Polsce napisali test gimnazjalny z języka angielskiego. Z innymi językami wcale nie jest lepiej.

Egzamin z języków obcych uczniowie pisali po raz pierwszy w historii gimnazjów. W samym Lublinie język angielski wybrało ponad 3 tys. uczniów. Uczniowie z Lubelszczyzny dostali z tego przedmiotu średnio 28,7 pkt. na 50 możliwych. Średnia z całego kraju wyniosła 30,63 pkt. co oznacza, że jesteśmy na ostatnim miejscu razem z województwem podkarpackim.

Z językiem niemieckim też nie było różowo. Uczniowie z Lubelszczyzny dostali średnio 32,5 pkt. Średnia krajowa to 33,03 pkt. Zajęliśmy 12 miejsce spośród 16 województw.

Język francuski też wypadł poniżej średniej krajowej. Uczniowie z Lubelszczyzny dostali 33,4 pkt. Wynik krajowy to 34,14 pkt.

Niespodzianką jest język rosyjski, który jako jedyny wypadł powyżej średniej. Nasi uczniowie dostali średnio 36,3 pkt. Krajowy wynik to 33,42 pkt. Trzeba jednak zaznaczyć, że w Lublinie tylko 25 osób wybrało ten język.

Językową porażkę uczniowie tłumaczą tym, że nie warto było się starać.

- Nie przykładaliśmy się za bardzo, bo wyniki z angielskiego i tak się w tym roku nie liczą przy rekrutacji – przyznaje gimnazjalista Adrian. – Mnie poszło dobrze, bo uczę się angielskiego w szkole językowej, ale i tak pisałem test bez stresu.

- Dla mnie egzamin z angielskiego był po prostu trudny – dodaje gimnazjalistka Ania. – Na szczęście z pozostałych części egzaminu poszło mi lepiej, więc nie martwię się o dostanie się do liceum.

Bardziej kiepskimi wynikami uczniów przejmują się nauczyciele i kuratorium.

– To bardzo niepokojące dane, które wnikliwie przeanalizujemy. Na razie trudno jest odpowiedzieć, co wpłynęło na tak niskie wyniki z języka angielskiego i niemieckiego – wyjaśnia Bogdan Wagner, wicekurator oświaty w Lublinie. – Cieszę się za to, że uczniom poszedł dobrze język rosyjski, który przez lata był w odwrocie, a teraz wraca do szkół z dobrymi efektami.

- Różnice między wynikami województw nie są ogromne, ale szkoda, że jesteśmy na ostatnim miejscu – uważa Marek Krukowski z Gimnazjum nr 16. – Nie ma gotowej odpowiedzi, dlaczego tak się stało. Uczniowie w mojej szkole wypadli dobrze, szczególnie w klasie angielskiej.

Część matematyczno przyrodnicza wypadła gorzej niż humanistyczna. W tej pierwszej uzyskaliśmy 25,7 pkt., przy wyniku krajowym: 26,03 pkt. To daje nam szóstą pozycję w rankingu województw.

Część humanistyczna pozwoliła uzyskać średnio 32 punkty naszym uczniom. Średnia krajowa to 31,67 pkt. co daje nam 4 pozycję w rankingu województw.

- Jest podobnie jak w zeszłym roku – komentuje wyniki z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej Katarzyna Hall, minister edukacji, która gościła dziś w Lublinie. – Gdyby wszyscy napisali bardzo dobrze, to wyśmialibyśmy taki zestaw pytań jako trywialny.

Minister dodała, że wyniki to informacja dla szkół, która powinna skłonić nauczycieli do refleksji, gdzie powinni się mocniej przyłożyć.

W Lublinie test humanistyczny zdali najlepiej uczniowie z Biskupiaka i Gimnazjum im. Klonowica. Biskupiak może pochwalić się także najlepszym w mieście rezultatem z części matematyczno-przyrodniczej. Za nimi uplasowali się uczniowie z Gimnazjum im. Batorego i Królowej Jadwigi.

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto