Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla kogo jest bezpłatna pomoc prawna? Zobacz, gdzie jej szukać

Piotr Nowak
- Bezpłatna pomoc prawna jest coraz bardziej popularna - mówi mec. Anna Wieczorek-Poleszak
- Bezpłatna pomoc prawna jest coraz bardziej popularna - mówi mec. Anna Wieczorek-Poleszak PN
Bezpłatne porady prawne można uzyskać w kilkunastu punktach na terenie Lublina i całego województwa lubelskiego. Trwa właśnie "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Jego organizatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Po nieodpłatną pomoc prawną najczęściej zgłaszają się ofiary przemocy domowej i kobiety, których partnerzy nie płacą alimentów. Coraz więcej przypadków dotyczy też windykacji. Wiele osób nie rozumie umów kredytowych, zaciągają pożyczki i później mają problemy z ich spłatą - przyznaje mec. Anna Wieczorek-Poleszak, która pomaga podopiecznym stowarzyszenia „Agape”.

- Nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej - informuje Olga Podleśna-Mazurek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Do najczęściej zgłaszanych problemów należały sprawy spadkowe, z zakresu prawa rzeczowego i karnego.

Zgłoszeń cały czas przybywa. W 2018 r. po nieodpłatną pomoc prawną do mec. Anny Wieczorek-Poleszak zgłaszało się około kilku osób tygodniowo. Od początku roku do biura stowarzyszenia przy ul. Bernardyńskiej 5 przychodzi nawet kilka osób dziennie. Wszystko przez zmianę ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, która weszła w życie z początkiem roku.

- Nowelizacja ustawy poszerzyła krąg uprawnionych do tej pomocy. Do niedawna ten katalog był ograniczony do osób poniżej 26 i powyżej 65 roku życia, kombatantów, osób korzystających z pomocy społecznej i kobiet w ciąży. Teraz o nieodpłatną pomoc mogą się ubiegać prawie wszyscy. Wystarczy złożyć pisemne oświadczenie, że nie jest się w stanie samodzielnie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej - mówi mec. Anna Wieczorek-Poleszak.

To nie wszystkie nowości. Poza wsparciem prawnika, osobie pokrzywdzonej przestępstwem, świadkowi lub osobie najbliższej przysługuje pomoc ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości. Z jego środków można sfinansować m.in. psychoterapię, pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania, szkoleń i kursów ułatwiających znalezienie zatrudnienia, a nawet zakupu odzieży i środków czystości.

Specjalistyczne wsparcie można uzyskać podczas „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, który trwa do 24 lutego. Jego organizatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Lublin

W ramach „Tygodnia Pomocy” w budynku Sądu Okręgowego w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 43 wydzielone zostanie miejsce, gdzie będzie można skorzystać ze wsparcia. Pomoc będzie można uzyskać w Biurze Obsługi Interesantów (stanowisko nr 6) w godz. 8-12. Należy zgłosić się do kierownika BOI. Informacji udzielać będą asystenci sędziów.

Chełm

- W związku z tygodniem pomocy ofiarom przestępstw konsultacje będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.30 w budynku Prokuratury Rejonowej w Chełmie przy ul. Henryka Sienkiewicza 20 w Chełmie - informuje Lech Wieczerza, szef chełmskiej prokuratury. - Zgodnie z obowiązkiem ustawowym jeśli ktokolwiek przyjdzie z problemem to nigdy nie zostanie odesłany „z kwitkiem”. Można więc powiedzieć, że tego typu porad i pomocy udzielamy codziennie - dodaje.

Janów Lubelski

Porady udzielane będą w godz. 8-15 w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Janowie Lubelskim ul. Wojska Polskiego 19A pokój 12.

Kraśnik

- Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem - informuje prokuratura w Kraśniku. Bezpłatne porady i informacje udzielane będą w Sądzie Rejonowym w Kraśniku, ul. Lubelska 81, w pokoju 5, w godz. 8.30- 13.

Zamość

Bezpłatne porady prawne można będzie uzyskać w siedzibie Sądu Okręgowego w Zamościu, ul. Stefana Wyszyńskiego 11, pokój 144, w godzinach: 18 lutego - 11-14, 19 lutego - 10-13, 20 lutego - 11-14, 21 lutego - 12-14, 22 lutego - 12-14.

Tomaszów Lubelski

W Sądzie Rejonowym w Tomaszowie Lubelskim przy ul. Lwowska 55 porady będą udzielane w pokoju 104, w godz. 9-14.

Opole Lubelskie

Porady udzielane będą w budynku Sądu Rejonowego przy ul. Stary Rynek 46, pokój 8, godz. 11-13.

Zobacz też: „Będziemy precyzyjnie definiować, kiedy mamy do czynienia z lichwą”. Z. Ziobro o ustawie „antylichwiarskiej”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dla kogo jest bezpłatna pomoc prawna? Zobacz, gdzie jej szukać - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto