Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy budują – w szkołach brakuje miejsca dla dzieci. Uczniowie zamiast na Berylową trafią na Roztocze

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
UM Lublin/nadesłane
Duże zmiany dla uczniów na Węglinie. Chodzi o „szkolną rejonizację”. Poszerzony o ponad 20 ulic m.in. Gęsią, Jaspisową, Cyrkoniową zostanie rejon dla szkoły przy ul. Roztocze, po to aby zmniejszyć liczbę uczniów dla szkoły przy Berylowej.

W szkole przy ul. Berylowej (nr 58) uczy się obecnie 844 uczniów w 35 klasach. To więcej niż zakładano podczas budowy. Wtedy wyliczenia mówiły o 800 uczniach i 32 klasach. Druga szkoła na Węglinie mieści się przy ul. Roztocze (nr 50). Uczy się w niej 846 uczniów w 37 klasach. Aby zmniejszyć w przyszłym roku szkolnym liczbę uczniów w szkole przy ul. Berylowej miasto planowało wynająć budynek z miejscem do nauki dla 450 dzieci z klas młodszych. Ale to się nie udało. Zgłosił się jeden chętny, ale negocjacje nie zostały sfinalizowane.

– Aby zapewnić wszystkim uczniom z tego terenu możliwie wygodny dostęp do szkoły, miasto przygotowało nowy podział obwodów szkolnych, który obecnie jest w trakcie uzgodnień z Lubelskim Kuratorem Oświaty oraz Radą Dzielnicy Węglin Południowy. W najbliższym roku dzieci z Węglina będą realizowały obowiązek szkolny w obwodach szkół nr 50 przy ul. Roztocze i 58 przy ul. Berylowej. W szkole nr 50 powstanie osiem pierwszych klas (cztery dodatkowe), zaś w szkole nr 58 pięć pierwszych klas – mówi Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublin.

Sprawą zmiany granic obwodów miejscy radni zajmą się w najbliższy czwartek (27 stycznia).

– Do szkoły nr 50 miałyby uczęszczać dzieci z zachodniej części Węglina – informuje Katarzyna Duma rzeczniczka prezydenta Lublina.

Na liście ulic, które mają być dołączone do „pięćdziesiątki” znalazło się ponad 20 pozycji. Chodzi m.in. o Bełżycką, Cyrkoniową (strona nieparzysta), Gęsią, Granatową (od Gęsiej do Koralowej), Jaspisową (numery: 1, 3, 5, 7), Koralową (strona parzysta do nr 6), Węglinek (numery parzysta do 38 i nieparzyste do 35).

Dzieci mają być dowożone specjalnym autobusem szkolnym. – Będzie kursował pomiędzy szkołą a osiedlem – precyzuje Duma. I dodaje, że z danych demograficznych wynika, iż liczba uczniów w dotychczasowym obwodzie SP 50 będzie się zmniejszać.

Inaczej wygląda to w obwodzie SP 58. Tam liczba dzieci ma rosnąć. Powód? – Bardziej dynamiczny niż prognozowano przyrost nowych budynków mieszkalnych w tej części miasta, które najczęściej są zasiedlane przez młode rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym – wyjaśnia Duma.

Ratusz wylicza, że gdyby nie doszło do zmiany obwodów to w roku szkolny 2022/23 do placówki przy Berylowej trafiłoby 1 025 uczniów (42 klasy), rok później 1 205 uczniów (50 klas), w roku 2025/26 - 1 681 uczniów (70 klas).

– Przy tak dużej liczbie dzieci, którym musimy zapewnić możliwość realizacji obowiązku szkolnego, potrzeba budowy nowego obiektu oświatowego w dzielnicy Węglin Południowy jest bezdyskusyjna. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego taki obiekt mógłby powstać przy ul. Jemiołuszki – wskazuje Banach.

Na powstanie nowej szkoły trzeba będzie jednak poczekać. Do czasu jej wybudowania miasto chce wynajmować pomieszczeni dla uczniów. - Opcji wynajmu dodatkowych pomieszczeń dla szkoły przy ul. Berylowej miasto poszuka ponownie w przyszłym roku, zaś w międzyczasie będą trwały przygotowania do budowy nowych pomieszczeń dla placówki – twierdzi Duma.

Szkoła przy ul. Berylowej działa od września 2020 r. jej budowa kosztowała 70 mln zł, na zakup wyposażenia przeznaczono ok. 7 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto