MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uchodźców. Ulga obowiązuje do 30 kwietnia. Co później?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Uchodźcy dalej będą mogli za darmo jeździć autobusami i trolejbusami w Lublinie – przekonuje miasto. Taka ulga obowiązuje jednak do 30 kwietnia. Aby ją przedłużyć potrzeba uchwały radnych. Porządek obrad czwartkowej sesji (28.04) nie przewiduje jednak dyskusji na ten temat.

Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla uchodźców to jeden z elementów „pakietu pomocowego” Lublina dla Ukraińców. Ulga weszła w życie od 28 lutego. Początkowo w oparciu o zarządzenie prezydenta Lublina. Później potwierdzili ją miejscy radni w formie uchwały. Przyjęto je dwie: pierwsza wprowadzała ulgę na marzec, kolejna na kwiecie. Ta druga obowiązuje do 30 kwietnia. Aby uchodźcy dalej mogli jeździć za darmo autobusami i trolejbusami trzeba ją przedłużyć. Radni miejscy będą obradować w najbliższy czwartek (28.04). W porządku sesji nie ma jednak projektu uchwały zwalniającej uchodźców z opłat za przejazdy.

– Zakładamy utrzymanie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców z Ukrainy, jednak rozważamy możliwość zmiany sposobu finansowania tego zadania i sięgnięcie po środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych – tłumaczy brak projektu uchwały Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

O jakie fundusze chodzi miasto nie zdradza. – Aktualnie trwają analizy prawne takiego rozwiązania – twierdzi Góźdź.

ZTM potwierdza, że uchodźcy korzystają z prawa do darmowych przejazdów. – Trudno jest nam jednak określić jak jest skala, ile pasażerów korzysta z tej ulgi – mówi Monika Fisz z ZTM.

W czwartek radni zajmą się innym elementem „pakietu pomocowego” dla uchodźców. Chodzi o zwolnienie ich z opłat za korzystanie z miejsc parkingowych w strefie płatnego parkowania. Zostanie ono przedłużone o kolejny miesiąc, do 31 maja.

– Rozwiązanie to umożliwi uchodźcom swobodne przemieszczanie się po naszym mieście, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Obowiązkiem obywatelskim jest niesienie pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom, a przyznanie uprawnień do bezpłatnego postoju pojazdów jest wyrazem solidarności z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto