Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Darmowe porady prawne
Darmowe porady prawne Marcin Osman
- Kto odpowiada za szkody powstałe podczas remontu? - na to pytanie zadane przez Czytelnika odpowiada dziś prawnik współpracujący z naszą redakcją.

Na wybrane, zgłoszone przez Was pytania ([email protected]), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Kto odpowiada za zalanie sąsiada oraz inne ewentualne szkody powstałe podczas remontu? Właściciel czy kierownik firmy z którą podpisałam umowę?

Zgodnie z przepisem art. 433 kodeksu cywilnego, za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec. Jednakże zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą przesłanką odpowiedzialności z art. 433 ww. kodeksu jest okoliczność, by wyrzucenie, wylanie lub spadnięcie nastąpiło poza obręb budynku, w konsekwencji czego przepis ten nie stanowi podstawy odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wylaniem wody w budynku z lokalu do innego lokalu (tak: m.in. wyrok SN z dnia 05 marca 2002 r., sygn. I CKN 1156/99). Mając na uwadze powyższe, właściciel lokalu (tutaj: Czytelnik) nie będzie odpowiadał za szkodę wyrządzoną „wylaniem z pomieszczenia”.

Zgodnie z przepisem art. 429 kodeksu cywilnego, kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności. Z związku z faktem, że Czytelnik ma zamiar powierzyć wykonanie czynności firmie remontowej, aktualizuje się jedna z okoliczności pozwalających uniknięcie odpowiedzialności przewidzianej przez ww. przepis. Wykonanie czynności jest bowiem powierzone jest powierzone podmiotowi, który w zakresie swej działalności zawodowej trudni się wykonywaniem danych czynności. Uwaga! Nie będzie zatem profesjonalistą w ujęciu art. 429 KC np. lekarz pierwszego kontaktu – w zakresie leczenia chorób nowotworowych, sąsiad "złota rączka" – w zakresie hydrauliki czy zawodowy kierowca autobusu – w zakresie uczestnictwa w wyścigach samochodowych (tak: W. Borysiak, w: Osajda, KC. Komentarz, t. II, s. 543).

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Co może zrobić syn, któremu ojciec nie zapisał nic w spadku? (odpowiedź)
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto