Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Twoja okolica jest bezpieczna? Sprawdź to na krajowej mapie zagrożeń

Andrzej Radomski
Stworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi (na zdj. spotkanie w Starostwie Powiatowym w Tczewie)
Stworzenie Krajowej Mapy Zagrożeń zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi (na zdj. spotkanie w Starostwie Powiatowym w Tczewie) Przemysław Zieliński
Ruszył program Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja zachęca w związku z tym obywateli do pomocy w dbaniu o bezpieczeństwo.

Dzisiaj uruchomiona została Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, w wersji pilotażowej przez cały najbliższy miesiąc będzie funkcjonowało na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie resztę kraju. Mapa”jest dostępna na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, www.pomorska.policja.gov.pl, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

- Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach - tłumaczy mł. Aspp. Anna Kinder z biura prasowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - W pierwszym gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych. Drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci filar zaś opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Na mapie znajdą się informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie, m. in. kradzieżach z włamaniem, rozbojach, uszkodzeniach mienia, wymuszeniach, pobiciach, niesławnych oszustwach „na wnuczka” oraz o przestępstwach na tle seksualnym. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, jak również informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

- Warto podkreślić, że teraz także mieszkańcy mogą mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie - dodaje Anna Kinder. - Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w danej okolicy. Następnie policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, funkcjonariusze wprowadzą je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym osiedli.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu. Podczas tworzenia mapy na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tys. spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tys. osób.

- Należy jednak pamiętać, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji - podkreśla mł. asp. Kinder. - W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Dlatego też prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto