Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy po przechorowaniu covida można zajść w ciążę? Badają to naukowcy z Lublina

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
www.pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
W kwestii pandemii koronawirusa nadal jest więcej pytań niż odpowiedzi. Do zestawu zagadek, które chcą rozwiązać lekarze, dołączył wpływ zakażenia COVID-19 na płodność. Badają to specjaliści z SPSK 1.

– Zaczęło nas to interesować z pobudek osobistych – przyznaje dr hab. n. med. Marcin Bobiński z I Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i SPSK 1. Powodem zainteresowania tą kwestią było wystąpienie zakażenie u jego młodszej siostry. – Po pierwszej fali, gdzie mieliśmy do czynienia głównie z zakażeniami ludzi starszych i chorych, bardzo szybko okazało się, że również młode osoby chorują na covid. Stąd nasze pierwsze poszukiwania literatury i identyfikacja luk w tej wiedzy – przyznaje. Jak dodaje, do tej pory kwestia długoterminowego wpływu infekcji COVID-19 na płodność kobiet nie została poruszona.

Prace nad rozwikłaniem tej zagadki trwają od 2020 r. Do badania zrekrutowanych zostało 150 kobiet w wieku 18-50 lat, które miesiączkują. Wśród tej grupy są zarówno osoby po ciężkim przebiegu zakażenia, jak i po lekkim; chorujące po szczepieniu i przed, a także przyjmujące szczepienie już w trakcie obserwacji.

– Wydaje się, że powinny być różnice między pacjentkami, które różniło to, jak ciężko przechorowały covid. Mamy też grupę kontrolną, którą rekrutowaliśmy wśród pacjentek zgłaszających się na szczepienie, a niebędących po zakażeniu. Zebraliśmy materiał w postaci surowicy krwi przed szczepieniem, a potem po nim. Oczywiście na to wszystko składa się wiele indywidualnych „historii”: część chorowała po szczepieniu, część dokończyła cykl szczepień, a część nie. Nie ma jednej ścieżki, co z jednej strony utrudnia nam zadanie, a z drugiej pozwala opisywać rzeczywistość – mówi dr hab. n. med. Bobiński.

Badania są prowadzone od 2020 r. i będą trwały jeszcze przez około rok. Wstępne wnioski lekarze przedstawią za kilka miesięcy. Na ten moment wiadomo, że u większości pacjentek po przechorowaniu covida występują zaburzenia miesiączkowania.

– Oczywiście może iść za tym albo coś poważnego, albo zupełnie nic. Sam fakt nieregularnych miesiączek nie jest fundamentalnym problemem i trudno oczekiwać, że wszystkie kobiety będą miesiączkować w regularnych odstępach 28-dniowych. W kontekście tego projektu obserwujemy natomiast, że często u pacjentek mających miesiączki dość regularne nagle po przechorowaniu mają dwumiesięczną przerwę i obawiają się, czy to ciąża i robią testy, albo mają częstsze krwawienia, plamienia, występujące w trakcie cyklu. Na razie jest zbyt wcześnie, żeby powiedzieć, jaka jest tego przyczyna – mówi dr hab. n. med. Bobiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy po przechorowaniu covida można zajść w ciążę? Badają to naukowcy z Lublina - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto