Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej ślubów w Lublinie. W tym roku o 10 proc. mniej niż w 2009

Barbara Wójtowicz
Na założenie obrączki decyduje się coraz mniej lublinian
Na założenie obrączki decyduje się coraz mniej lublinian Jacek Babicz
Jak wynika z danych USC w Lublinie, w mieście spada liczba zawieranych małżeństw. W 2010 r. do sierpnia odnotowano 1580 ślubów, czyli o prawie 10% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

O małżeństwie nie myślą Beata i Zbigniew. Oboje są po studiach, pracują. Są parą od 5 lat. - Mam umowę o dzieło, a Zbyszek umowę-zlecenie, więc nikt nie da nam kredytu hipotecznego. A mieszkać nie mamy gdzie. Na razie wynajmujemy, ale po ślubie chciałoby się mieć własny kąt - mówi Beata. - Zresztą nie zarabiamy tyle, żeby coś zaoszczędzić, a koszty organizacji ślubu i wesela są wysokie.

Takie tłumaczenie słyszy się od wielu młodych ludzi. Koszt organizacji ślubu i wesela dla wielu rzeczywiście może być przeszkodą.

Mniejszą liczbę klientów zauważają właściciele domów weselnych i zespołów muzycznych. Tłumaczą to nie spadkiem liczby ślubów, ale coraz większą konkurencją. Mimo to, jak zapowiadają, ceny będą w przyszłych latach rosły, a salę weselną i zespół nadal powinniśmy wybierać ponad rok wcześniej.

Artur Danieluk z agencji ślubnej AVIS zauważa, że dla młodych ludzi pieniądze liczą się coraz bardziej, dlatego oszczędzają na szczegółach. - Zamawiają tańsze auto lub korzystają z usług znajomych, rezygnują z fotografa - mówi. - Ale na wielu rzeczach po prostu nie da się zaoszczędzić.

Zdaniem psychologa społecznego dr Ireneusza Siudema, na spadek liczby ślubów wpływ ma kilka czynników. - Związki formalne są coraz mniej popularne, niemodne. Małżeństwo wiąże się z większą odpowiedzialnością, a młodzi wolą zostawić sobie furtkę, aby móc łatwiej się rozstać, są niedojrzali emocjonalnie. Na tego typu związki jest też coraz większe przyzwolenie społeczne (wg badań GFK Polonia, zrównanie w prawach par bez ślubu z małżeństwami popiera 52% osób, czyli o 18% więcej niż 5 lat temu - red.). Usankcjonowane związki nie mają zbyt wielu profitów ekonomicznych. Boję się, że zawieranych małżeństw będzie coraz mniej, zmniejszy się też ich trwałość - podsumowuje Siudem.

- Nie chcemy zawsze żyć w wolnym związku, mieszkać razem bez ślubu - mówią Beata i Zbigniew. - Ale o hucznym weselu, własnym domu i dużym ogrodzie możemy na razie tylko pomarzyć. Teraz jest czas na karierę i zarabianie pieniędzy.

Ile to kosztuje?

Przyjęcie weselne 110-160 zł/os/1dzień
Opłata w USC ok. 100 zł
Ofiara na kościół ok. 500 zł
Opłaty w kościele ok. 200 zł
Zespół weselny 3000-6000 zł/1 dzień
Fotografia ślubna 900-5000 zł
Wideofilmowanie 1200-3000 zł
Suknia ślubna 1000-5000 zł
Garnitur 500-1500 zł
Wynajem samochodu 600-2000 zł
Obrączki od 300 zł
Zaproszenia 1,5-8 zł/szt.
Dekoracja kościoła i sal 500-3000 zł
Tort weselny 20-65 zł/kg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto