Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co słychać na planie filmu "Carte Blanche"

redakcja
redakcja
Ekipa filmu "Carte Blanche", fabuły o życiu niewidomego nauczyciela z Lublina, jest właśnie na półmetku zdjęć. Byliśmy w Biskupiaku, gdzie powstają sceny szkolne.

"Carte Blanche" jest inspirowanie historią Macieja Białka, nauczyciela historii z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, który powoli tracił wzrok, ale ukrywał to, bojąc się, że zostanie zwolniony.

Główną role w filmie gra znany aktor Andrzej Chyra. W środę obserwowaliśmy kręcenie sceny z jego udziałem, która dzieje się na szkolnym korytarzu. Na pierwszym piętrze był plan filmowy, a na drugim uczniowie Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki w Lublinie brali udział w apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Filmowcy musieli czekać z ujęciem, aż ucichnie dobiegająca z góry muzyka i oklaski.

Licząca około 70 osób ekipa "Carte Blanche" jest na półmetku zdjęć, z których większość powstaje w Lublinie. Kolejne będą realizowane m.in. na terenie dawnej odlewni Ursus, ale też w browarze przy ulicy Bernardyńskiej i w lokalu z bilardem. Za aktorami są już zdjęcia w mieszkaniu Kacpra, głównego bohatera granego przez Andrzeja Chyrę, ale też w klinice okulistycznej przy ulicy Chmielnej i w trolejbusach, bo Kacper w dużej mierze porusza się właśnie miejską komunikacją.

Najwięcej dni zdjęciowych ma Andrzej Chyra. - Najtrudniejsze jest wejście na odpowiedni poziom emocji. To są skrajne emocje człowieka, który wie, że coś traci - podkreśla aktor.

Maciej Białek jest konsultantem w "Carte Blanche". Reżyser filmu wielokrotnie z nim rozmawiał, m.in. na etapie pracy nad scenariuszem. Z lubelskim nauczycielem konsultował się także odtwórca głównej roli.

- Zobaczyłem spokojnego człowieka, który umie korzystać z pomocy innych - dodaje Andrzej Chyra.

Reżyser Jacek Lusiński: - Z Maćkiem omawialiśmy wiele sytuacji z filmu i rozmawialiśmy o jego chorobie, aby Andrzej miał podstawy psychologiczne. Trudno jest korzystać z samej wyobraźni w takiej historii, żeby nie zejść na manowce.

Zdjęcia w Biskupiaku potrwają do końca tygodnia, ekipa chce wykorzystać to, że w czasie majowego weekendu w środku nie będzie lekcji.

MS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto