Co powstanie w dolinie Czechówki na Wieniawie?

Leszek Mikrut
W ramach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu, na którą wpłynęły 74 wnioski, a formalną ocenę uzyskało 57 projektów, 16 z nich przekształconych zostanie w nowe zielone miejsca w Lublinie. Dodatkowe 3 wybrano jako wnioski rezerwowe.

- Zielony Budżet to sukces mieszkańców doceniony i nagradzany w skali kraju, realizowany w ślad za Lublinem także w innych miastach - zauważa Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk. - Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowywanie wniosków. Wykonane projekty z pewnością przysłużą się całej społeczności Lublina. Zapewniam, że w nowej edycji przygotujemy spotkania warsztatowe i informacyjne, na których będzie można uzyskać merytoryczne wsparcie dla swoich pomysłów.

Wzorem pierwszej edycji Zielonego Budżetu zgłoszone pomysły wpisane zostały przez specjalistów w poszczególne kategorie. Nowość stanowią doliny rzeczne. A jedną z nich jest dolina Czechówki. Jej ukształtowanie i obecność na tym terenie wielu niezabudowanych terenów to potencjał, który nie powinien zostać zmarnowany bądź to w wyniku zaniedbania, albo z powodu braku wyobraźni różnych inwestorów. Stąd też po szerokiej dyskusji na ten temat wyłoniła się obecnie potrzeba pilnego zagospodarowania, obecnie częściowo zdegradowanej doliny.

Czechówka jest lewobrzeżnym dopływem Bystrzycy, którego całkowita długość wynosi zaledwie 17,5 km, z czego aż 50,8 % (8,9 km) znajduje się dzisiaj w granicach Lublina. Rzeczka prowadzi swe wody z 3 obszarów źródliskowych. Za jej początek przyjęto źródła we wsi Motycz. Drugi obszar znajduje się we wsi Płouszowice, a trzeci w Konopnicy. W dolinie Czechówki zlokalizowano łącznie 37 źródeł, ale jedynie 19 z nich to źródła czynne, w większości o bardzo niskiej wydajności. Czechówka prowadzi swe wody do ujęcia wody „Sławinek”, gdzie jeszcze przed wojną odkryto m.in. źródła żelaziste i uruchomiono zdrojowisko "Sławinek". Ujście rzeki znajduje się na terenie dzielnicy Tatary.

Już od XIX wieku podejmowano próby uporządkowania doliny Czechówki. Osuszony został staw "Za Żyda", "Lubomelski", "Wielki Staw Królewski". Budowana w latach 1954–1974 trasa szybkiego ruchu zniszczyła całkowicie istniejący krajobraz i ekosystem rzeki, którą na odcinku prawie 3,5 km poprowadzono w betonowym korycie. Choć obecnie Czechówka ma niewielki przepływ wody w górnym odcinku, to jednak warto uratować to, co jeszcze istnieje.

- Aktualnie sporządzany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określi możliwości wykorzystania tych nieruchomości - komentuje Joanna Bobowska z biura prasowego Prezydenta Miasta Lublin. - Niemniej w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego ogłoszone zostały dwa projekty obejmujące przedmiotowe tereny. Oba projekty zostały zakwalifikowane do realizacji - dodaje.

W kategorii "Dolin rzecznych" w obrębie danej lokalizacji umiejscowione zostały dwa projekty.

- Projekt Z67 "Rewitalizacja terenów zielonych w dolinie rzeki Czechówki na Wieniawie" obejmuje rewitalizację terenów zielonych w wyznaczonej części Doliny Czechówki wraz z uwzględnieniem powstania infrastruktury rekreacyjno-sportowej - informuje Joanna Bobowska. - Natomiast projekt Z69 "Zielony blok kultury" - to pomysł na zaanektowanie dla lokalnej społeczności przestrzeni pomiędzy dwoma blokowiskami Czechowa i Wieniawy.

Wniosek dotyczy stworzenia przyjaznego zielonego terytorium zapraszającego mieszkańców okolicy do skorzystania z niego. Jest on adresowany szczególnie do rodzin z dziećmi. Zakładamy przygotowanie części terenu pod Rezerwat Dzikich Dzieci. Projekt przewiduje zadbanie o zastaną roślinność, jest jednocześnie ciekawym sposobem na respektowanie dotychczasowego przeznaczenia. Wszelkie działania w obrębie projektu powinny zakładać na tyle uniwersalny charakter, aby późniejsze użytkowanie determinowali sami mieszkańcy oraz instytucje kultury - dodaje.

W obecnej edycji Zielonego Budżetu pojawiały się zatem pomysły zadań dużych powierzchniowo, finansowo i funkcjonalnie, których realizacja nie jest możliwa w ciągu jednego roku. Są to zgłoszenia nowatorskie z zakresu działań edukacyjnych dotyczących szeroko pojętej zieleni i jej ochrony. Do takich należą "Doliny rzeczne", a wśród nich "Dolina Czechówki".

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie