Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kryje ziemia przy ul. Wyszyńskiego? (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

lublin112.pl
lublin112.pl
Niegdyś ul. Wyszyńskiego funkcjonowała jako Trakt Piasecki lub Zamojski. Dopiero w 1981 r. nastąpiła zmiana nazwy na obecnie obowiązującą.

Fragment ul. Zamojskiej od ul. Królewskiej do ul. Bernardyńskiej powstał w latach 1819—1826. We wspomnieniach Seweryna Liniewskiego czytamy: "Właśnie kiedy przybyłem do szkół w roku 1822 - te rozkopy uskuteczniano. Kościół misjonarski stał w obmurowaniu - dostęp do niego był tylko z ulicy Misjonarskiej - dopiero po uregulowaniu szosy mur stary rozrzucono i wystawiono jaki jest obecnie - kościółek się odsłonił i Lublin znakomicie się upiększył".

Tak powstawał fragment dzisiejszej ul. Wyszyńskiego. Do wykonania nasypu  użyto gruzu z rozbiórki gmachów kolegium jezuickiego, którego rozbiórka rozpoczęła się w 1815 r. Rozkopano wtedy wzgórze pomiędzy ogrodem misjonarskim i posesjami położonymi po prawej stronie. W ten sposób powstał główny trakt prowadzący do miasta. Nawet Stanisław Staszic w 1824 r. uznał, że miejsce na wyjazd od Zamościa było trafione, ponieważ dawało piękny widok na miasto.

Relikty przeszłości

Przechadzając się w okolicy zbiegu ul. Wyszyńskiego i ul. Królewskiej, uliczką wzdłuż nasypu na przeciwko Pałacu Biskupiego, gołym okiem widać jak przeszłość miasta wydostaje się na powierzchnię ziemi. Obsypująca się ziemia poniżej poziomu szosy odsłania relikty przeszłości.

Może nie są to cenne archeologiczne artefakty, ale pozostałości sprzed dziesiątek i setek lat sprawiają, że uruchamia się wyobraźnia. Ze zbocza wystają  drobne pozostałości po mieszkańcach Lublina.

Wprawny obserwator będzie w stanie dostrzec fragmenty ceramiki, kafli, szkła, butelek, skóry, buty a nawet kości. Gdyby się pokusić o datację, niektóre fragmenty mają grubo ponad sto lat. Niezabezpieczony nasyp i erozja sprawiają, że ciągle odsłaniają się drobne pozostałości z przeszłości. Prawdopodobnie wartość naukowa tych artefaktów nie jest znacząca, ale może warto zainteresować tym miejscem Lubelskiego Konserwatora Zabytków.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto