Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z walką ze smogiem w Lublinie? Problem odziedziczą radni kolejnej kadencji

Piotr Nowak
Ewa Pajuro
Mobilni ekodoradcy mają pomóc mieszkańcom m.in. w wymianie pieców i docieplaniu budynków. Nad rozwiązaniami wspierającymi walkę ze smogiem pracują radni sejmiku województwa lubelskiego.

Właściciele domków jednorodzinnych mogą się starać o 90-procentowe dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Pieniądze mogą być wykorzystane na ocieplenie domu, wymianę okien i pieca. Do wzięcia w całej Polsce są 103 mld złotych. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tej możliwości.

- Duży problem stanowią seniorzy, często samotni, który spalają śmieci w domowych piecach. Często nie zdają sobie sprawy, że to przestępstwo i nie wiedzą, że mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca. Takie osoby potrzebują wsparcia - mówi Bożena Lisowska, radna sejmiku województwa z PO i przewodnicząca zespołu ds. uchwały antysmogowej.

Wsparcia seniorom i innym mieszkańcom mają udzielać mobilni ekodoradcy. Nad wprowadzeniem rozwiązań ułatwiających walkę ze smogiem pracuje 20 naukowców, urzędników i członków organizacji pozarządowych wchodzących w skład zespołu ds. uchwały antysmogowej.

Najbliższe spotkanie 16 października. Przewodnicząca zapowiada, że na posiedzeniu powstanie projekt uchwały antysmogowej, który następnie zostanie przedstawiony radnym województwa. Jednak ze względu na zbliżające się wybory, prawdopodobnie nie zostanie on poddany pod głosowanie w tej kadencji. Decyzję o kontynuowaniu prac, podejmie już sejmik w nowym składzie. Czasu jest niewiele, bo do zimy coraz bliżej.

Rośnie stężenie pyłów

Szczyt sezonu grzewczego przed nami, ale czujniki już teraz wychwytują rosnące stężenia pyłów PM10 i PM2,5, które są głównym wyznacznikiem smogu. Wczoraj stężenie tych elementów w powietrzu było na normalnym poziomie, ale wystarczy jedna chłodna noc, żeby wyjście z domu stało się zagrożeniem dla zdrowia. Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że w 2015 r. spośród 28 krajów UE najczęstsze przekroczenia stężeń dobowych PM10 i PM2,5 występowały w Bułgarii i w Polsce. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 rocznie przedwcześnie umiera ok. 46 tys. Polaków. To kilka tysięcy więcej, wynosi liczba mieszkańców Świdnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto