Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z połączeniem szpitali w woj. lubelskim?

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Łukasz Kaczanowski
Marszałek dał zielone światło do połączenia szpitala przy al. Kraśnickiej ze szpitalem im. Jana Bożego w Lublinie. Decyzja o połączeniu Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Radecznicy i Psychiatrycznym Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Celejowie została wstrzymana.

- Koncepcja precyzyjnie i jednoznacznie wskazuje rozwiązania w zakresie poprawy jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnej poprawie sytuacji finansowej jednostek - informuje rzecznik kancelarii marszałka, Remigiusz Małecki. Rozpoczął się proces połączenia szpitala Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lublinie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie.

- To bardzo wczesny etap. Szpitale jeszcze nie są połączone, a dopiero przygotowują się do tego długiego procesu, więc trudno jest mówić o jakichkolwiek konkretach - mówił Bartosz Jencz, rzecznik szpitala Jana Bożego.

Wstrzymane została decyzja o połączeniu szpitali Neuropsychiatrycznego w Lublinie, Celejowie i Radecznicy. Ta ostatnia wymieniona placówka od samego początku była przeciwna takiej fuzji. Powodem mają był między innymi długi lubelskiej placówki.

– Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie ma około 55 mln zł zadłużenia. Nasza placówka ubiegły rok zamknęła z dodatnim wynikiem finansowym. Uważamy, że konsolidacja nie poprawi kondycji finansowej szpitala przy Abramowickiej, ale nam może zaszkodzić. Obawiamy się, że np. świadczenia rentowne zostaną przeniesione do Lublina, reszta zostanie u nas. I ostatecznie wszyscy będziemy w coraz gorszej sytuacji, zamiast ją poprawiać – mówiła nam Jolanta Batorska, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek przy szpitalu w Radecznicy.

W związku z tym: - Zarząd polecił uzupełnienie dokumentu przez Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie o zagadnienia o charakterze ogólnym, organizacyjnym i finansowym, a przede wszystkim mając na uwadze szczególny charakter pacjenta psychiatrycznego oraz określenie nowych kierunków leczenia w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017 – 2022, związanych z poszerzaniem, zróżnicowaniem i unowocześnianiem form pomocy i oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi - informuje Małecki.

Pomimo wielu prób nie udało nam się niestety skontaktować z dyrektorem szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Czy to uspokoiło pracowników szpitala w Radecznicy? - My przede wszystkim to nie dostaliśmy żadnego oficjalnego pisma i o tym, że zostało coś wstrzymane dowiadujemy się z mediów. Wielokrotnie zwracaliśmy się do marszałka z prośbą o uwzględnienie związków w rozmowach, ale niestety bezskutecznie - mówi Batorska. Ich stanowisko się nie zmieniło. Nadal są bezwzględnie przeciwni. - Liczymy, że zrezygnują z tego pomysłu. Jeżeli do tego dojdzie to jesteśmy pewni, że będzie to miało negatywne skutki dla naszych pacjentów, jak i dla nas - dodaje. Tak jak w poprzednich deklaracjach, pracownicy szpitala w Radecznicy, nie wykluczają, że może dojść do protestu, jeżeli połączenie szpitali stanie się faktem.
- Jesteśmy w kontakcie z pracownikami szpitali w Lublinie i Celejowie. Wszyscy jesteśmy przeciwni temu pomysłowi - dodaje Batorska.

Nie pierwsza taka próba

Szpitale marszałkowskie są w fatalnej sytuacji finansowej. W lipcu na sesji sejmiku województwa radni zwracali uwagę, że podlegające samorządowi województwa jednostki ochrony zdrowia są w sumie zadłużone na ponad miliard złotych. Jarosław Stawiarski, marszałek województwa podkreślał, że celem planowanych zmian jest poprawa sytuacji finansowej, ale nie tylko. - Jestem przekonany, że te działania pozwolą w niedalekiej przyszłości znacząco polepszyć ofertę usług medycznych dla pacjentów – uważa Stawiarski.

To nie pierwsze podejście do łączenia szpitali w województwie lubelskim. W 2014 roku przeprowadzono fuzję Szpitala Kolejowego ze szpitalem im. Jana Bożego. Zmianę określano wtedy jako pozytywną.
W 2015 roku pojawiła się także koncepcja połączenia szpitala im. Jana Bożego z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, ale nie została ona zrealizowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co dalej z połączeniem szpitali w woj. lubelskim? - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto