Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodlikowskie Spotkanie Archeologiczne (zdjęcia)

lublin112.pl
lublin112.pl
Agnieszka Skrzyńska - Michalczewska
Trwająca dwa dni impreza - „Chodlikowskie Spotkanie Archeologiczne”, dobiegła końca. Co takiego działo się w tym czasie w niewielkim Chodliku? Czy warto było w tych wydarzeniach uczestniczyć? Bez wątpienia warto było tam być, zaczerpnąć nieco świeżego powietrza i sporej dawki wiedzy.

Najmłodsi uczestnicy imprezy mieli okazję, by samodzielnie odkrywać i eksplorować zabytki archeologiczne oraz poznawać pracę archeologa. Przeprowadzone były również otwarte archeologiczne badania wykopaliskowe połączone z warsztatami poświęconymi technikom eksploracji i dokumentacji archeologicznej.

Samodzielne lepienie glinianych garnków, smakowanie słowiańskiej kuchni czy też poszukiwanie śladów naszych przodków w specjalnie przygotowanych wykopach – wszystko to czekało na młodych uczestników spotkania archeologicznego.

A dla nieco starszych i spragnionych wiedzy, przeprowadzono cykl wykładów popularnonaukowych na temat historii regionu połączony z prezentacjami multimedialnymi. Gościem specjalnym była Profesor Stanisława Hoczyk - Siwkowa z Instytutu Archeologii UMCS – wieloletnia badaczka Kotliny Chodelskiej. Wygłosiła ona referat na temat archeologii Chodlika oraz historii prowadzonych na tym obszarze badań archeologicznych.

Trochę historii
Chodlik jest mała wioską w zachodniej Lubelszczyźnie, słynną ze słowiańskiego grodziska, a od 1999 r. z odbywającej się na jego terenie Majówki Archeologicznej. Jest tutaj jedno z  najciekawszych stanowisk archeologicznych okresu plemiennego wczesnego średniowiecza. Pozostałości trójwałowego grodu, stanowiącego w okresie VIII – X wieku centrum zamieszkującego te tereny słowiańskiego plemienia. Nieopodal grodziska, po drugiej stronie rzeki Chodelki, w obrębie kompleksów leśnych znajduje się cmentarzysko, gdzie w ziemnych kurhanach chowano spalone szczątki najprawdopodobniej miejscowej arystokracji i plemiennych wodzów. Grodzisko w Chodliku to obiekt zabytkowy – przetrwał on 1200 lat.

Tekst i zdjęcia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Pani Agnieszki Skrzyńskiej - Michalczewskiej prowadzącej serwis www.chodlik.com. Serdecznie dziękujemy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto