Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS ma już 5 lat

Redakcja
Udostępnij:
12 grudnia br. w budynku Wydziału Humanistycznego UMCS miała miejsce sympatyczna, a zarazem podniosła jubileuszowa uroczystość.

Zaproszeni dostojni goście, pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej, studenci oraz pracownicy CJiKR UMCS świętowali piątą już rocznicę powstania Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej – tej jakże przydatnej i pomocnej instytucji nie tylko rusycystów, ale i dla wszystkich, którzy interesują się kulturą naszego wschodniego sąsiada, językiem Puszkina, Tołstoja i Sołżenicyna.

Pięć lat temu, 11 grudnia 2009 roku, ówczesny ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Władimir Grinin w obecności urzędującego wtenczas rektora UMCS prof. dra hab. Andrzeja Dąbrowskiego dokonał uroczystego otwarcia drugiej (po krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym) tego typu instytucji w Polsce. Dziś jest ona już jedną z czterech placówek Fundacji „Russkij Mir” nad Wisłą, gdyż w międzyczasie utworzono jeszcze identyczne centra w Słupsku oraz przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Sama Fundacja powstała w 2007 roku z inicjatywy prezydenta Władimira Putina. „Russkij Mir” współpracuje z wieloma organizacjami rządowymi, placówkami naukowo-badawczymi, organizacjami naukowymi, licznymi organizacjami społecznymi, skupiającymi Rosjan oraz miłośników języka i kultury rosyjskiej w kraju i poza jego granicami. Fundacja ta współpracuje również z ogólnorosyjskimi środkami masowego przekazu, z wydawnictwami, portalami internetowymi, z telewizją, portalami edukacyjnymi i kulturalnymi, z bibliotekami elektronicznymi. I dzięki temu właśnie lubelskie CJiKR UMCS ma również dostęp do wielu zasobów tych organizacji.

W gmachu „Nowej” Humanistyki można korzystać z najnowszych pozycji książkowych wydanych w języku naszych wschodnich sąsiadów, przeglądać rosyjską prasę i czasopisma, słuchać muzyki, oglądać programy telewizyjne, ale także rosyjskie i radzieckie kultowe filmy oraz najnowsze propozycje kinematografii rodem ze Wschodu. To nie wszystko, bowiem bogata multimedialna (i nie tylko...) propozycja Centrum skierowana jest zarówno do tych, którzy interesują się na co dzień językiem rosyjskim, kulturą narodu rosyjskiego, jak też do tych, którzy ani nie są profesjonalistami w tym zakresie, ani też hobbystami czy pasjonatami, a po prostu zechcą czegoś bliższego dowiedzieć się o Rosji, Rosjanach, o zamierzchłej przeszłości Rusi, Cesarstwa Rosyjskiego, Związku Radzieckiego czy też o dniu dzisiejszym tego największego na świecie państwa.

Cel Fundacji „Russkij Mir” – to popularyzacja języka rosyjskiego - jako dobra narodowego Rosji oraz jako integralnej części kultury krajowej i ogólnoświatowej. Fundacja wspiera także programy nauczania mowy Puszkina za granicą, współorganizuje różnorodne imprezy kulturalne, finansuje projekty dydaktyczne i badawcze. „Russkij Mir”– to innymi słowy – „świat języka i kultury rosyjskiej”. Jest to zatem świat wielokulturowy i wielowyznaniowy. Reprezentują go bowiem nie tylko Rosjanie, ale także przedstawiciele emigracji, obcokrajowcy, zafascynowani Rosją, jej językiem i dziedzictwem kulturowym. Z inicjatywy tej instytucji na całym świecie powstają kolejne centra języka i kultury rosyjskiej.

Wszystko, co znajduje się w lubelskim Centrum, było, jest i będzie finansowane przez Moskwę. UMCS udostępnił tylko właściwy lokal.

Na jubileuszu władze uczelni reprezentowali: prorektor UMCS ds. kształcenia prof.. dr hab. Barbara Hlibowicka-Węglarz oraz prorektor UMCS ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Ryszard Dębicki. Uroczystość zaszczycili również: pełniący w 2009 roku funkcję prorektora UMCS ds. ogólnych prof. dr hab. Ryszard Szczygieł oraz ówczesny dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Henryk Gmiterek. Obecna była także dyrektor Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego przy Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie mgr Helena Ples.

Po wystąpieniu gospodarza jubileuszowej uroczystości dyrektor CJiKR UMCS dr Swietłany Szaszkowej, gratulacyjnych mowach zaproszonych gości oraz po odczytaniu listu gratulacyjnego od dyrektora Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, zebrani zapoznali się z multimedialną prezentacją osiągnięć Centrum w minionym okresie, a następnie wysłuchali koncertu zespołu jazzu tradycyjnego „Lublin Traditional Jazz Revival”, prezentującego muzykę spontaniczną i żywiołową, opartą na improwizacji, grającego w klimacie typowego zespołu nowoorleańskiego, którego dźwięki przeplatane są swingiem i latinajazzem. Potem zaś była symboliczna lampka wina, poczęstunek, wiele kuluarowych rozmów, błyski fleszy, rosyjska muzyka, przeźrocza...

CJiKR UMCS nie tylko popularyzuje język rosyjski, literaturę i sztukę Rosji, stanowiące ważny element kultury światowej, ale także udziela pomocy wykładowcom, doktorantom, studentom oraz wszystkim zainteresowanym nauką tego języka. Współdziała ono na rzecz poszerzania kontaktów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych. W ciągu minionych 5 lat zorganizowało wiele imprez naukowo-kulturalnych dla środowiska lubelskiego, a także dla podmiotów z Warszawy, Zamościa, Białej Podlaskiej i wielu innych mniejszych miejscowości. Brali w nich udział naukowcy, nauczyciele, uczniowie, a także przedszkolaki.

W Centrum, jak również poza jego siedzibą, wielokrotnie odbywały się międzynarodowe sesje i konferencje naukowe, seminaria metodyczne dla nauczycieli rusycystów, kursy podwyższenia kwalifikacji, studenckie „okrągłe stoły”, festiwale, konkursy, prezentacje tematyczne, zajęcia specjalne, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy filmowe. Centrum finansuje także niektóre publikacje, będące pokłosiem organizowanych wespół z Instytutem Filologii Rosyjskiej UMCS konferencji glottodydaktycznych.

W lutym 2011 roku Centrum odwiedził ówczesny ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie Aleksandr Aleksiejew.

Przygotowywani przez pracowników CJiKR studenci filologii rosyjskiej UMCS zajmowali II i III miejsca w Międzynarodowych Festiwalach Studenckich „Wspaniałe są nasze przyjaźnie” w Warszawie i w Belgradzie. Wielokrotnie uczestniczyli oni także w Lubelskich Festiwalach Nauki, w akcji „Drzwi Otwartych UMCS”, w Konkursach Piosenki Rosyjskiej, w lokalnych i ogólnopolskich Konkursach Recytacji Poezji Rosyjskiej, w Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego, Literatury i Kultury dla Studentów Krajów Nadbałtyckich. Brali oni również udział w różnorodnych akcjach i konkursach plastycznych.

Dużą popularnością cieszą się cyklicznie organizowane przez lubelskie Centrum wykłady i spotkania autorskie, w tym z nestorami lubelskiej rusycystyki, prezentacje dotyczące poszczególnych regionów Rosji, obrzędów, tradycji, aktualnych i historycznych wydarzeń. Wielu chętnych jest też zazwyczaj do uczestniczenia w warsztatach przygotowujących do eliminacji okręgowych Olimpiady Języka Rosyjskiego, które to zajęcia specjalne są organizowane zarówno dla uczniów województwa lubelskiego, jak i podkarpackiego. Zawsze są również zainteresowani obejrzeniem jednej z kolejnych wystaw. Trudno też znaleźć wolne miejsce na sali, gdy odbywa się cykliczne spotkanie z aktorami Teatru im. Juliusza Osterwy.

W ramach akcji „Język rosyjski jest modny” CJiKR UMCS jest odwiedzane przez młodzież i dzieci z całej Lubelszczyzny, a podczas takich wizyt ma miejsce oglądanie bajek i filmów rosyjskich (również w polskiej wersji językowej), odbywają się multimedialne prezentacje rosyjskich miast, muzeów, różnych dziedzin sztuki (ikona, sztuka ludowa, muzyka), itp. Akcja ta jest prowadzona również w trakcie wakacji, ciesząc się dużą popularnością.

A w każdy czwarty dzień tygodnia odbywają się „Filmowe czwartki”.

Zbiory wydawnicze i audiowizualne udostępniane są przez pracowników Centrum nieodpłatnie. Wszystkie organizowane tu imprezy również nie mają charakteru komercyjnego.

Dzięki Fundacji „Russkij Mir” Centrum uzyskało bezpłatny dostęp do baz danych dwóch niezwykle wartościowych rosyjskich serwisów internetowych. „Rubicon” oferuje pełne wersje elektroniczne najważniejszych encyklopedii i słowników z najróżniejszych dziedzin, wydanych w Rosji w ciągu ostatnich 100 lat. A poprzez portal „Integrum”, będący bazą tekstów, dokumentów i danych, zainteresowani mogą korzystać z wydań prasy rosyjskiej i zagranicznej o zasięgu regionalnym oraz ogólnokrajowym, z baz danych ośrodków analitycznych, statystycznych, z dokumentów prawnych i innych. Archiwa portalu sięgają 10 lat wstecz. Bazy są dostępne w większości języków europejskich

Zainteresowanie młodzieży językiem rosyjskim, kulturą Rosji jest coraz większe. Młodzi ludzie, którzy nie są już obarczeni wpływem przeszłości, inaczej patrzą na dzisiejsze realia. Federację Rosyjską postrzegają jako potencjalnego partnera, nierzadko miejsce swej przyszłej działalności, pracy, z zainteresowaniem śledzą wydarzenia na Wschodzie, planują wycieczki tam, zawierają nowe ciekawe znajomości. Studenci liczą na możliwość wymiany międzyuczelnianej, chcą studiować przez jakiś czas w Rosji, poznawać jej kulturę, swych rówieśników.

Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS służy zbliżeniu między naszymi narodami, nowemu otwarciu, które nie jest wcale łatwe, ale nie jest też niemożliwe przecież. Od nas zależy w jaki sposób nadal będziemy wykorzystywać tę zadomowioną już w naszych realiach placówkę. Gościnne jej progi codziennie przekraczają różni odwiedzający. I wcale nie trzeba być studentem czy pracownikiem wyższej uczelni, aby tego dokonać. Wystarczy, po prostu, chcieć...

Wszystkie informacje o przedsięwzięciach Centrum umieszczane są na stronie internetowej: www.cjikr.umcs.pl . Centrum ma również swój profil na portalu społecznościowym Facebook.

Autor tekst wyraża podziękowanie Pani Elwirze Michalskiej za współpracę przy jego powstawaniu.
.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Mocy - mobilny Kościół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie