Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

By nikt nie czuł się samotny...

Dzik
Dzik
Starość - słowo, które większość kojarzy negatywnie. Dlaczego? Czy jest to czas wegetacji, oczekiwania na śmierć?

Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13% polskiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić 17% ogółu ludności w Polsce. Przemiany ekonomiczne, gospodarcze, postęp techniczny i ekonomiczny sprawiły, że to właśnie ta grupa polskiego społeczeństwa najmniej zyskała na tych przeobrażeniach jakie dokonywały się na świecie i w Polsce w ostatnich latach.

 

Często osoby te musiały rezygnować z dalszej edukacji, z przyczyn ekonomicznych czy losowych. W efekcie tego pozostają niezaspokojone potrzeby samokształcenia, a także możliwość realizacji młodzieńczych marzeń, które były dotychczas nie do pogodzenia z życiem zawodowym i obowiązkami wobec rodziny.

 

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Uniwersytet Trzeciego Wieku


Ma swoje oddziały w całej Polsce - Warszawa, Lublin, Gdańsk, Kraków. Łącznie jest ich 110, zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku we Francji, dzięki zaangażowaniu profesora nauk społecznych Pierrea Vellasa. Inicjatorką pierwszego polskiego UTW była prof. Halina Szwarz, której zawdzięczamy utworzenie w 1975 roku UTW w Warszawie.

Oddział w Lublinie powstał w 1985 roku. Początkowo słuchaczy było niewielu, jednakże biorąc pod uwagę charakter instytucji, nie ma powodu do zdziwienia. Wszak człowiek starszy niechętnie podchodzi do tego, co nowe, co nieznane.Liczba słuchaczy jednak stale rosła,  w roku akademickim 2004/2005 zanotowano ich już 968.

 

Co oferuje Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku?

 

Zajęcia muzyczne, plastyczne, komputerowe, basen, gimnastyka w wodzie, ruch przy muzyce oraz wycieczki piesze. Tyle informacji znajdziemy na stronie LUTW, ale warto dodać, że istnieje wiele zajęć pozaprogramowych, takich jak spacery, wycieczki, zabawy noworoczne czy też pikniki w pogodnych porach roku. Najbliższy piknik już 26 maja!

Kierowany ciekawością, wybrałem się na zajęcia plastyczne. Grupka starszych ludzi w zniecierpliwieniu oczekiwała na wejście do sali i zabranie się do pracy. „Coś tu jest nie tak, pałają dziwnym entuzjazmem, nie zachowują się jak dziadkowie i babcie”- pomyślałem, ale jednak na zajęcia poszedłem. Pełni życia starsi ludzi pracują, wycinają, wyklejają, bawiąc się przy tym jak dzieci.

 **Ludziom na emeryturze również należy się coś od życia. Nadal są ludźmi, nadal chcą być aktywni, nadal chcą czuć się potrzebni. Wciąż pragną kontaktu z drugim człowiekiem, z którym mogą swobodnie porozmawiać, powspominać stare czasy. Między innymi dlatego powstał Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku - by nikt nie czuł się samotny.

 

/GHunter/ 

 


Od redakcji:  Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto!

 


 

 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto