Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek Informatyki UMCS w finale konkursu „Najpiękniejsze Polskie Uczelnie”

Redakcja
Dziesięć niedawno oddanych do użytku budynków polskich uczelni bierze udział w finałowych zmaganiach o tytuł najpiękniejszego. Konkurs zorganizował portal infoarchitekta.pl.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

O palmę pierwszeństwa ubiega się również gmach Instytutu Informatyki UMCS, który znalazł się w finałowej dziesiątce, wytypowanej przez organizatorów konkursu z puli kilkudziesięciu polskich uczelni. W ten sposób promowane są te obiekty naszych szkół wyższych, które zdaniem redakcji serwisu zasługują na uwagę swoimi walorami wizualnymi.

"Polskie uczelnie pięknieją! Szarobure, betonowe bloki odchodzą do przeszłości, tworząc miejsce okazałej architekturze. Spektakularne, zaprojektowane według najnowszych standardów bryły uczelni, cieszą oczy nie tylko swoich studentów. Nowoczesne, funkcjonalne, świetnie wyposażone zapraszają młodych - i nie tylko - ludzi, oferując przestrzenie, w których design wychodzi na spotykanie wyzwolonych umysłów" - informują organizatorzy przedsięwzięcia na stronie infoarchitekta.pl.

Do finałowej puli zakwalifikowane zostały po dwa obiekty z Warszawy, Białegostoku i Łodzi. Na wyróżnienie, według opinii portalu infoarchitekta.pl, zasłużyły budynki ze stolicy: Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, jak również Wydziału Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.

Z Białegostoku nominowano Aulę Dydaktyczno-Widowiskową Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Natomiast łódzkie uczelnie reprezentują: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Nauki i Sztuki i Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W konkursie biorą też udział: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu.

Nominując zaś obiekt z Lublina, organizatorzy konkursu zauważają, że ten wykonany ze szkła i stali jeden z nowo powstałych budynków akademickich w Polsce reprezentuje niebanalną architekturę. „Najbardziej intryguje kształt bryły – czytamy na łamach portalu - która niczym ostrze zdaje się przecinać przestrzeń. Instytut Informatyki składa się z dwóch części - głównej, sześciokondygnacyjnej bryły na planie trójkąta i trzypoziomowego prostokątnego łącznika wyniesionego ponad teren kampusu. Łączy funkcjonalnie i przestrzennie cztery istniejące obiekty: małą Chemię, starą i średnią Fizykę oraz wieżowiec”.

”Wygląd zewnętrzny budynku nawiązuje do dominujących w kampusie uczelni, pionowych elementów - okien biblioteki oraz żyletek rektoratu – dodają organizatorzy konkursu. - Swoistym urozmaiceniem są wykusze okienne w intensywnych barwach. Fasada budynku od strony ul. Akademickiej składa się z tafli szkła, w których w dzień odbija się najbliższe otoczenie budynku, natomiast w nocy szklaną elewację oświetlają diody LED świecące w różnych kolorach”.

- Zachęcam do głosowania i promocji dobrej polskiej architektury. Do zakończenia plebiscytu pozostało 3 dni! - informuje Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik prasowy UMCS.

Głosy w plebiscycie "ArchiTOPTEN - Najpiękniejsze Polskie Uczelnie" można oddawać na

stronie konkursu

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto