Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brzegi Wisły: Wystawa na Zamku Lubelskim

Sylwia Hejno
Wędrujemy wzdłuż Wisły. Mijamy krajobrazy, nieistniejącą architekturę i chłopów w tradycyjnych, ludowych strojach. W wędrówce towarzyszą nam: Zygmunt Vog, Wojciech Gerson, Aleksander Gierymski, Władysław Ślewiński, Leon Wyczółkowski, czy Józef Pankiewicz. Zwiedzania jest na całe popołudnie.

Wiele prac znanych artystów pojawia się w Lublinie po raz pierwszy na wystawie „Brzegi Wisły. Wielka historia wsi i miasteczek Powiśla od Sandomierza do Stężycy” na lubelskim Zamku. - Tę wystawę chciałam zrobić z kilku powodów - tłumaczy Renata Bartnik, kuratorka. - Przede wszystkim dlatego, że te ziemie są ogromnym, kulturowym bogactwem. Były mekką artystów. Dzięki nim możemy podziwiać wiele nieistniejących już zamków, dworów i pałaców, czy drewnianą architekturę na tle nadwiślańskiego krajobrazu.

Wyczółkowski zachwycał się dziewannami w Opolu Lubelskim i mawiał, że nigdzie nie ma piękniejszych. Okolice Kazimierza przykuły uwagę Józefa Pankiewicza. O Basonii, jednej z najstarszych osad, dziennikarz Wojciech Giełżyński pisał: „Pod wsią Basonia pełna egzotyka, obrazek jak w Tajlandii”. To tam znaleziono w 1914 roku słynny, ważący kilkaset kilogramów, bursztynowy skarb. - Nawet sobie nie zdajemy sprawy jak wiele cudów kryło się w tych okolicach - mówi Renata Bartnik.

„Brzegi Wisły. Wielka historia wsi i miasteczek Powiśla od Sandomierza do Stężycy”, Muzeum Lubelskie na Zamku, do 31 sierpnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto