Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boli? Zaciśnij zęby!

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
Rekordzistka połknęła ponad 50 tabletek apapu. Lekarzom z trudem udało się ją uratować. W tym roku na oddział toksykologiczny szpitala im. Jana Bożego trafiło już prawie 30 osób, drugie tyle prosiło o pomoc w izbie przyjęć.

Mam problemy z kręgosłupem, od ponad roku strasznie mi dokucza. Lekarz przepisał mi silne środki przeciwbólowe. Zażywam je raz dziennie – opowiada pani Teresa. – Któregoś dnia ból był tak silny, że połknęłam dodatkowo kilka tabletem ibupromu. W nocy mąż zawiózł mnie na ostry dyżur, przedawkowałam leki, niechcący – tłumaczy.

– Takie przypadki można mnożyć – mówi dr Hanna Lewandowska-Stanek, ordynator  Regionalnego Ośrodka Toksykologii Klinicznej w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. – W tym roku na nasz oddział trafiło już ponad 30 pacjentów, którzy zatruli się lekami przeciwbólowymi. Najbardziej popularne są apap, panadol czy ibuprom – wylicza. I dodaje, że problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn przed 30-tką oraz panów miedzy 30 a 50 rokiem życia.

Pacjenci często przedawkowują leki przez przypadek, zdarza się jednak, że próbują w ten sposób popełnić samobójstwo.

Rekordzistka, młoda dziewczyna, połknęła ponad 50 tabletek apapu. – Miała poważnie uszkodzoną wątrobę. Musieliśmy ją dializować. Na szczęście przeżyła – opowiada dr Lewandowska-Stanek.

Wzrost zainteresowania środkami przeciwbólowymi zauważyli też farmaceuci. – Sprzedajemy coraz więcej leków uśmierzających ból. Drugie tyle lublinianie kupują w supermarketach, kioskach, na stacjach benzynowych. Karygodne! – uważa Krzysztof Przystupa, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Lublinie. – To odpowiedź na namawianie w reklamach do stosowania leków przeciwbólowych, które mają być antidotum każdą dolegliwość – dodaje.

Tymczasem według Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), co dziesiąty przypadek zgłoszonego działania niepożądanego leku dotyczy stosowania leków przeciwbólowych.

– Na rynku istnieje aż 50 preparatów, które zawierają paracetamol. Pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy. Zażywają różne tabletki, ale tak naprawdę trują swój organizm „końska dawką” tego samego znieczulacza – wyjaśnia dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który współpracuje z URPL. – Polacy są na trzecim miejscu na całym świecie, jeśli chodzi o spożycie leków przeciwbólowych bez recepty. Będzie jeszcze gorzej, jeśli te środki nie przestaną być ogólnodostępne – przestrzega.

Skutki przedawkowania mogą być tragiczne. – Od zmian skórnych, alergii, po uszkodzenia górnych dróg przewodu pokarmowego, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek i układu krążenia – wylicza dr Lewandowska-Stanek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto