Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bob Marley: Jego legenda żyje (wideo)

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Gdyby żył, w sobotę obchodziłby 65 urodziny. Bob Marley i jego muzyka są wciąż obecne w sercach milionów ludzi. Przypominamy historię króla reggae.

Swoich fanów ma w Europie, Ameryce Łacińskiej, Australii, Azji, a nawet wśród plemion Masajów. Jest legendą – jego płyty wciąż sprzedają się w setkach tysięcy egzemplarzy, podobnie jak koszulki, czapki i breloczki. Bob Marley – gwiazda muzyki reggae i misjonarz religii rastafari. Od jego przedwczesnej śmierci upłynęło już 29 lat. Dziś cały świat celebruje urodziny kultowego artysty organizując tzw. Marleyki. Dlaczego ten skromny piosenkarz z Jamajki stał się symbolem pokoju, ale także walki o równość rasową i polityczną, a przede wszystkim uwielbianym na wszystkich kontynentach muzykiem? Przypomnijmy jego historię.**__Z Jamajki na cały świat**

Robert Nesta Marley urodził się 6 lutego 1945 roku. Jego ojcem był angielski kapitan piechoty morskiej, matką zaś czarnoskóra mieszkanka Jamajki, która samotnie wychowywała syna. Młody Robert wcześnie zaczął śpiewać i grać na gitarze, jego pierwszy singiel „Judge Not” ukazał się już w roku 1962, a więc gdy Marley miał zaledwie 17 lat. To także data odzyskania przez Jamajkę niepodległości. Wraz z zespołem The Wailers stopniowo zdobywał sławę i uznanie w rodzinnym kraju, sukces w Ameryce i w Europie przyszedł dużo później, za sprawą podpisania kontraktu z wytwórnią Island Records. „Catch a Fire” (1972) była pierwszym albumem Boba & The Wailers, który zdobył uznanie na Zachodzie. Z tej płyty pochodzą takie piosenki jak „Stir it Up” czy „No more trouble”. Rok później ukazuje się longplay pt. „Burning”, na którym nagrane są m.in. „I shot the Sherif” i „Get up stand up”. Jednak największą sławę przyniósł Marleyowi album “Exodus” (1978), z którego pochodzą “Jammin;”, “Waiting in Vain” i “One Love”. Warto dodać, że wpływowy, brytyjski magazyn muzyczny TIME uznał płytę „Exodus” za najlepszy album XX wieku.

Reggae – towar eksportowy Marleya

Muzyka Marleya i spółki stała się z czasem towarem eksportowym Jamajki. Wcześniej świat nie znał przecież reagge, które wyrosło na korzeniach bluesa. Dzięki rytmicznym akcentom w takcie powstało ska, a później melodyjne rocksteady. Artysta w swoich tekstach poruszał temat wolności, miłości i pokoju – wartości uniwersalnych, których odbiorcami mogli być wszyscy, bez względu na pochodzenie, rasę czy poglądy polityczne.

W służbie religii

Marley był misjonarzem ruchu rastafari i przyczynił się do zwrócenia międzynarodowej uwagi  na tę religię. W 1966 roku na Jamajkę przyjechał cesarz Etiopii Hajle Selassie (bohater książki „Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego), który przed koronacją nazywał się Ras Tafari Makoneni. Jego ruch mieszał judaizm z chrześcijaństwem i misją wyzwolenia ludów Afryki. Od czasu tej wizyty Marley kształtował swoje życie według zasad rastafari.  Zapuścił dredy, odżywiał się specjalną dietą i eksponował zielono-żółto-czerwone kolory Etiopii (nagminnie mylone z barwami Jamajki). Marley oddał swoje życie za poglądy religijne. Nie pozwolił bowiem na amputację palca u nogi zaatakowanego w 1977 roku przez nowotwór (rastafarianie nie uznają amputacji). Wkrótce nastąpiły przerzuty na mózg, żołądek i płuca. Trzy lata później było już za późno na leczenie. Feralny palec został w końcu i tak amputowany, ale nie przyniosło to już żadnych rezultatów. Bob Marley zmarł 11 maja 1981 roku.
__Marley w XXI wieku
Dziś trudno spotkać osobę, która nie słyszałaby o Bobie Marleyu. Jego twórczość  wywarła potężny wpływ na całą współczesną kulturę. Muzyka klubowa? Nie byłoby jej gdyby nie powstałe w latach 50. jamajskie sound systemy – obwoźne platformy z DJ-ami na pokładzie. Hip-hop? To na Jamajce do muzyki DJ-ów pokrzykiwali rytmicznie pierwsi MC’s. Dancehall? Swoje korzenie czerpie wprost z muzyki reagge. To rzecz jasna cały proces, który zyskał rozgłos m.in. dzięki twórczości Marleya. Także w Polsce jego muzyka odbiła się echem i to już w latach 80. Wspomnijmy choćby dokonania takich grup jak Izrael, Kryzys czy Daab.

Huczne urodziny

Na Jamajce oraz w Etopii 6 lutego jest świętem narodowym. W tym dniu na wielkich koncertach gromadzą się tysiące ludzi, wspólnie śpiewając popularne piosenki Boba Marleya, tańcząc, bawiąc się i celebrując pozytywne wibracje oraz pokojowego ducha, zasianego w milionach umysłów przez Marleya i społkę. Ducha, który od lat nie milknie, wręcz przeciwnie – zdobywa wciąż nowe rzesze fanów i wyznawców, o czym świadczy rosnąca wśród młodzieży popularność muzyki  i tańca reagge, ragga oraz dancehall. W Polsce od wielu lat obchodzone są Marleyki – imprezy klubowe z muzyką jubilata.

W Lublinie tegoroczne Marleyki zorganizowano w piątek, w klubie Cax Mafe.>

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto